Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>HISTORIA I KULTURA KRETY  >>>ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI W GRECJI  >>>TSIKNOPEMPTI - TŁUSTY CZWARTEK 

Tsiknopempti czyli tłusty czwartek po grecku

 

tsiknopempti.jpg

 

Połowa lutego, w Polsce unosi się zapach oleju i głowy z kolejek do piekarń.

Pączki, faworki, oponki, wypełnione marmoladą, czekoladą, advokatem i wszystkim, co smaczne i słodkie. W Grecji tymczasem unosi się zapach dymu i pieczonego… mięsa!

 

Żeberka, souvla i souvlaki, barany i prosiaki – Grecy również tłusty dzień świętują, jednak w innym nieco smaku :)

Tisknopempti to nie do końca tak jak u nas ‘tłusty’ czwartek, a raczej czwartek dymny, stąd wszędzie porozstawiane grille i braki węgla w sklepach ;-) .

 

Dzień ten jest ruchomy i wypada 11 dni przed ‘αθαρή Δευτέρα’ - ‘czystym poniedziałkiem’ rozpoczynającym okres Wielkiego Postu (w 2020 roku 02.03)

 

Tsiknopempti jest obchodzony w całej Grecji i na Cyprze, restauracje są wtedy pełne i może się przydać rezerwacja, jeśli i Wy macie ochotę na grillowane mięso.

Jeśli jednak jesteście w Grecji lub na Cyprze i chcąc dotrzymać naszej rodzimej tradycji szukacie pączków, to polecamy wypatrywać lokoumades – małych pączusi smażonych w głębokim oleju, tradycyjnie przyprawionych cynamonem i polanych miodem.

Na stronie mamy również przepis na loukumades, więc możecie zrobić je i sami :)

loukoumades - przepis

 

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie informacje i materiały zamieszczone na stronach internetowych WiemGdzieJade.pl nie są ofertą handlową w świetle przepisów kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Wobec wszelkich produktów i usług firmy WiemGdzieJade.pl nie mają zastosowania przepisy ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ustawy z 2.03.2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Nazwa, logo oraz pozostałe nazwy i znaki słowne, słowno-graficzne oraz graficzne prezentowane na tej stronie są zarejestrowanymi znakami towarowymi. Wszystkie znaki towarowe i materiały, jakie można ujrzeć lub przeczytać na tej stronie są chronione przepisami prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane bez wcześniejszej pisemnej zgody właściciela.