Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE  >>>KRETA WSCHODNIA 

Gournes

Gournes- nie mylić z Gouves - jest małą miejscowością znajdującą się między Kokkini Hani a Gouves na wschodzie wyspy. Nie jest to zbyt popularne miejsce wypoczynkowe na wyspie, miejscowość jest dosyć skromna pod względem atrakcji, za wyjątkiem jednej w postaci Cretaquarium. Cretaquarium reklamuje się na całej wyspie, znaki prowadzące do niego możemy spotkać już w oddalonym od Gournes o ok. 50km. Agios Nikolaos. Cretaquarium z pewnością spodoba się dzieciom, jednakże osoby bardziej wymagające mogą być miejscem trochę zawiedzione. Cena biletu dla osób dorosłych dorosłej wynosi 9euro, dzieci w wieku 0-4lat za darmo, młodzież szkolna oraz studenci za okazaniem legitymacji - 6euro.

Szczegóły na stronie internetowe aquarium  - KLIK

Położenie: Gournes oddalone jest od Heraklionu o 16,5km.

Restauracje i sklepy: W Gournes znajdziemy parę restauracyjek, głównie typowych greckich tawern oraz gyrosiarni – znajdują się one w większości przypadków przy głównej drodze. Ilość sklepów nie jest porażająca, można tu zrobić przede wszystkim podstawowe zakupy.

Plaża: Plaża w Gournes jest dosyć popularna, szeroka i piaszczysta. Możemy na niej również wypożyczyć zestaw w postaci leżaków i parasola ( zwyczajowo koszt takiego zestawu dla 2 osób waha się od 5 do 10euro za dzień ).

Życie nocne: Gournes jest zdecydowanie dla osób, których dyskoteki nie bawią. Wieczorami jest tutaj  spokojnie i cicho.

Kokkini Hani

Kokkini Hani była kiedyś malutką wioską rybacką, która była odwiedzana głównie przez mieszkańców Heraklionu. Dzisiaj jest kameralnym kurortem położonym bezpośrednio przy długiej piaszczystej plaży. Kurort położony jest blisko lotniska, dlatego jadąc do Kokkini Hani należy być przygotowanym na to, że często będzie słychać huk przelatujących samolotów. Niestety ostatnimi przez ostatnie lata na miejscowości odbił się kryzys, wiele restauracji, hoteli i sklepów została zamknięta.

Położenie: Kokkini Hani położone jest 12,5 km na wschód od Heraklionu – stolicy wyspy.

Restauracje i Sklepy: W Kokkini Hani znaleźć można sporo restauracji i barów, kilka dobrze zaopatrzonych supermarketów oraz wiele małych sklepików z przysłowiowym „mydłem i powidłem”.

Plaża: Plaża jest piaszczysta, przygotowana pod względem komercyjnym (leżaki, parasole) i w miarę szeroka, a ze względu na często występujący na tym obszarze północno-wschodni wiatr, idealnie nadaje się dla fanów windsurfingu.

Życie nocne: Pomimo, że w Kokkini Hani znaleźć można wiele różnych lokali, na dyskotekę trzeba się wybrać do nieodległego Hersonissos ( oddalone o ok. 10km ) lub do Heraklionu, gdzie bardzo liczne kluby i dyskoteki na  dobrym poziomie gwarantują nam udaną zabawę.

Kato Gouves

Kato Gouves jest niewielkim nadmorskim kurortem położonym we wschodniej części Krety ok. 18km od stolicy wyspy Heraklionu i ok. 7 km od rozrywkowego Hersonissos. Miejscowość spodoba się osobom chcącym odpoczywać z dala od zgiełku, przy jednakowej możliwości dotarcia do większych miast w krótkim czasie. Miejsce również idealne, jako baza wypadkowa do wypraw po całej wyspie. Jednocześnie jest gdzie spacerować - nad morzem znajduje się promenada, można też przejść przez środek miasteczka, gdzie są skepy i nieduże bary.

Położenie: Kato Gouves położone jest 18km na wschód od Heraklionu

Restauracje i sklepy: Na głównej drodze Kato Gouves, która prowadzi do promenady morskiej, znajdują się liczne kawiarenki oraz turystyczne sklepy oferujące różnego rodzaju pamiątki. Trzeba mieć jednak na uwadze to, iż droga ta nie należy do najdłuższych, zatem chcąc zrobić duże zakupy, musimy się już udać do większego miasta. W Kato Gouves możemy zrobić podstawowe zakupy w paru supermarketach ( jednakże i w tym przypadku należy mieć na uwadze, że greckie supermarkety niekoniecznie odpowiadają wielkością naszym supermarketom). Miejsc, gdzie możemy dobrze zjeść w Kato Gouves nie brakuje, liczne restauracje znajdują się na głównej drodze oraz wzdłuż promenady morskiej.

Plaża: W Kato Gouves znajdziemy plaże zarówno piaszczyste, jak i żwirowe, bardziej i mniej kameralne. Polecamy plażę przy samym końcu miejscowości w kierunku Hersonissos – jest najszersza spośród wszystkich, piaszczysta, a zejście do morza jest bardzo łagodne.

Życie nocne: W Kato Goves są przede wszystkim bary, duży wybór dyskotek jest w pobliskim Hersonissos oraz Malii, do których można dojechać publicznym autobusem KTEL lub taksówką - około 15euro.

Hersonissos

Jedna z najbardziej znanych miejscowości na wyspie, często zwana „grecką Ibizą”. Hersonissos jest przede wszystkim lubiane przez młodych ludzi lubiących się dobrze zabawić. Hersonissos oferuje liczne kluby nocne, puby, dyskoteki i inne atrakcje, ale i osoby ceniące ciszę i spokój znajdą ukojenie w Starym Hersonissos ( Old Hersonissos ), oddalonym o 3 kilometry od rozrywkowego Hersonissos. To drugie, tradycyjne Hersonissos w niczym nie przypomina Hersonissos znajdującego się nad morzem, ulubionego przez młodych imprezowiczów. Stare jest malutkim, urokliwym miasteczkiem z rynkiem otoczonym licznymi, niezwykle urokliwymi restauracyjkami.

Położenie: Hersonissos znajduje się ok. 25km na wchód od Heraklionu

Restauracje i sklepy: Sklepów w Hersonissos zdecydowanie nie brakuje. Większość sklepów znajduje się na głównej drodze, mającej około 2kilometry oraz na paru drogach od niej odbiegających. Znajdziemy zarówno małe sklepiki z pamiątkami, z ubraniami i innymi rzeczami, jak i większe sklepy, takie jak Carrefour ( na początku miejscowości, od strony Heraklionu). Wybór restauracji również jest imponujący, te znajdują się również na głównej drodze oraz wzdłuż promenady morskiej prowadzącej do małego portu.

Plaża: Piaszczysta, ale mała - znajdziemy również piaszczystą plażę dla naturystów.

Życie nocne: Niezwykle rozwinięte. Na głównej drodze miejscowości znajdują się bardzo liczne puby, główna ulica „imprezowa” odbija od głównej drogi w stronę morza – na niej znajdziemy całe mnóstwo dyskotek i klubów nocnych z najróżniejszą muzyką.

Stalida (Stalis)

Miejscowość turystyczna nazywana również Stalis, znajdująca się między dwoma kurortami - Hersonissos oraz Malia. W przeciwieństwie do tych dwóch, Stalida pomimo licznych dyskotek jest znacznie mniej zatłoczona. Stalida jest idealnym miejscem dla osób, które pragną zakosztować życia nocnego na Krecie, ale jednocześnie po tanecznych, nocnych szaleństwach pragną odpocząć na pięknych plażach, których w Stalidzie jest wyjątkowo dużo.

Położenie: Stalida oddalona jest od stolicy wyspy o ok. 27km na wschód

Restauracje i sklepy: W Stalidzie wybór restauracji może nas zaskoczyć, największa ich ilość znajduje się wzdłuż głównej drogi, ciągnącej się nad samym morzem. Sklepów również nam nie zabraknie, możemy tutaj kupić wszystko od A do Z, niezależnie od grubości portfela.

Plaża: Plaże w Stalidzie uznawane są za jedne z najładniejszych na całej Krecie. Świadczyć może o tym certyfikat Blue Flag, który został przyznany jednej z nich za czystość, ale i niezwykle obszerne zaplecze turystyczne w postaci chociażby licznych tawern oraz miejsc, w których można wypożyczyć leżaki oraz parasole. Plaże w Stalidzie są piaszczyste i szerokie, co sprawa ,iż są idealnym miejscem wypadowym również dla większych rodzin.

Życie nocne: Oferta klubów nocnych, dyskotek oraz pubów w Stalidzie również zadowoli każdego miłośnika nocnej zabawy, a przy tym nieopodal znajdują się Hersonissos oraz Malia, z jeszcze większą ilością dyskotek.

Malia

Druga - wraz z Hersonissos - z najbardziej znanych miejscowości imprezowych na Krecie. Malia swoją sławę zawdzięcza ogromnej ilości klubów nocnych i dyskotek. O ile w Hersonissos poza nocnym szaleństwem można jeszcze uraczyć inne rodzaje rozrywki, o tyle Malia za dnia jest miastem uśpionym, zaś po zmroku na ulice wychodzą głównie młodzi Anglicy nastawieni na imprezowanie do świtu ( bądź dłużej), a następnie przespania całego dnia. Może dlatego na znanej malijskiej plaży częściej spotkamy Greków, niż turystów spędzających swoje wakacje w tym kurorcie. Malii zdecydowanie nie polecamy osobom ceniącym sobie spokój oraz ciszę.

Lokalizacja: Malia znajduje się około 37 km na wchód od Heraklionu.

Restauracje i sklepy: Jako że Malia jest bardzo znaną miejscowością turystyczną, pod względem restauracji oraz sklepów niczego nam tutaj nie zabraknie.

Plaża: Plaża w Malii zadowoli nawet wymagających plażowiczów. Jest długa i szeroka z mięciutkim piaskiem. Można na niej uprawiać wiele sportów wodnych.

Życie nocne: Tak naprawdę Malia jest jedną wielką imprezą. Planując jednak tutaj swoje wakacje, należy mieć na uwadze to, iż nie każdemu może odpowiadać niezwykle swobodne zachowanie co poniektóych turystów.

Sissi

Spokojna miejscowość niegdyś będąca typową wioską rybacką, dziś miejsce w którym można spędzić miłe wakacje wraz z rodziną. Sissi jest dobrym miejscem wypadowym do znanego kurortu Agios Nikolaos, oddalonego od Sissi o 28,5km.

Lokalizacja: Sissi znajduje się około 34 km na wschód od Heraklionu, do drugiej większej miejscowości – Agios Nikolaos dzieli je 28,5 km.

Restauracje i sklepy: W Sissi znajdziemy parę dobrych, rybackich restauracji oraz typowych greckich tawern. Podstawowe zakupy również nie będą problemem, należy jednak pamiętać, że Sissi jest małym miasteczkiem, aczkolwiek stąd do większego miasta – Malii dzieli nas ok. 8 kilometrów.

Plaża: W Sissi możemy wybrać się na którąś z 3 plaży : plażę główną przy porcie rybackim, plażę Boufos oraz Avlaki. Plaża przy porcie osłonięta jest przez falochrony. Jest to malutka, piaszczysta plaża, która często jest zatłoczona. Jeżeli nasz wybór padnie na plażę Boufos, należy spodziewać się małej plaży, która również będzie piaszczysta, ale bardziej urokliwa aniżeli plaża w centrum. Na plazy Boufos możemy również coś przekąsić lub się czegoś napić, udając się do tamtejszej tawerny. Ostatnia plaża publiczna – Avlaki – malutka, piaszczysta plaża, która sąsiaduje z szeroką i również piaszczystą plażą hotelu Kalimera Kriti.

Życie nocne: Sissi jest zdecydowanie miejscowością dla ludzi, którzy pragną odpocząć z dala od zgiełku i głośnych imprez, jednakże gdyby ktoś w trakcie swojego pobytu w Sissi zmienił zdanie, zawsze może się wybrać do pobliskiej Malii tętniącej życiem.

Milatos

Milatos jest bardzo spokojną i małą miejscowością, która znajduje się tuż obok Sissi. W centrum znajdziemy wiele typowych rybackich tawern. Miejscowość zdecydowanie dla osób bardzo spokojnych.

Lokalizacja: Milatos oddalone jest od Heraklionu ok. 47km, od nabrzeża dzieli je ok. 1km.

Retauracje i sklepy: W Milatos możemy zakosztować ryb i owoców morza w paru dobrych tawernach. Mały wybór sklepów.

Plaża: W Milatos przy wybieraniu plaży nie będziemy mieli zbytniego problemu – piaszczysta plaża jest jedna, w dodatku malutka, pozostałe plaże są kamieniste i raczej nie nadające się do plażowania.

Życie nocne: Takowego w Milatos nie uraczymy. Jest to zdecydowanie miejsce dla osób, które pragną odpocząć w malutkiej i sennej miejscowości.

Elounda

Niegdyś mała rybacka wioska, dziś bardzo popularna miejscowość turystyczna, cechująca się przepięknymi widokami oraz ekskluzywnymi hotelami, bardzo popularna wśród gwiazd mniejszego i większego pokroju. Mieszkając w którymś z hoteli w Eloundzie, widok z naszego tarasu może rozpościerać się na Spinalongę – wyspę oddaloną od Krety o mniej niż 1 kilometr, ze wspaniałym weneckim zamkiem. Ze względu na tak bliską odległość, będąc w Eloundzie nie może Spinalongi nie odwiedzić. Organizowane są stąd wycieczki wraz z przewodnikiem, a sposób dotarcia na wyspę przy pomocy małego (lub większego, zależnie od upodobań) statku bądź jachtu, każdego z pewnością zadowoli.

Warto też wiedzieć, że Elounda znajduje się w zatoce Mirabello, co tłumacząc z języka włoskiego oznacza 'piękny widok'. Nazwa ta jest jak najbardziej trafna, bo jak już zostało to wspomniane wcześniej – Elounda to przede wszystkim właśnie piękne widoki. Z jednej strony piękna zatoka, z drugiej malownicza wyspa Spinalonga, z trzeciej urokliwe i równie popularne Agios Nikolaos. Elounda jest zdecydowanie miejscem dla osób wrażliwych pod względem estetycznym :)

Lokalizacja: Elounda oddalona jest od stolicy – Heraklionu o ok. 72km, do Agios Nikolaos mamy stąd ok. 10,5 km.

Restauracje i sklepy: W Eloundzie znajduje się cały szereg restauracji oraz sklepów i sklepików. Tutejsze restauracje uznawane są za jedne z najlepszych na całej wyspie. Na zakupy w Eloundzie możemy przeznaczyć większe sumy pieniędzy, gdyż znajdziemy tutaj również i ekskluzywne sklepy. Podstawowe zakupy również będą mogły być zrobione w którymś z „super marketów”.

Plaża: W Eloundzie znajdziemy zarówno prywatne, jak i publiczne plaże, piaszczyste oraz żwirowe. Co ważne – dzięki lagunie wszystkie będą idealne dla dzieci, ze względu na bardzo łagodne zejście do morza oraz płyciznę, która utrzymuje się na parę metrów od brzegu. Plaże w Eloundzie są bardzo urokliwe, z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną.

Życie nocne: W Eloundzie znajdziemy parę barów, jeśli będziemy chcieli wybrać się na większą imprezę, najlepiej udać się do pobliskiego Agios Nikolaos ( ok., 10km)

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos, czyli miasto Świętego Mikołaja, jest największym miastem wschodniej Krety i zamieszkiwane jest przez ponad 7000osób. Bardzo popularna miejscowość wśród zagranicznych turystów, ale i również wśród samych Greków. Agios Nikolaos jest bardzo zadbaną miejscowością, którą można odwiedzać zarówno latem, jak i zimą ze względu na specjalny mikroklimat, który sprawia, że w takich miesiącach, jak styczeń, czy luty temperatury są tutaj typowo wiosenne. Z pewnością uroku dodaje miastu jezioro Voulismeni ( połączone z morzem za pomocą kanału ), znajdujące się w części centralnej miasta, wokół którego zlokalizowana jest masa restauracyjek i kawiarenek, w których przy świeżo wyciśniętym soku można delektować się przepięknym widokiem.

Lokalizacja: Agios Nikolaos znajduje się ok. 65km od Heraklionu, do którego można się dostać autostradą w zaledwie 1 godzinę.

Restauracje i sklepy: Restauracji i sklepów w Agios Nikolaos jest cała masa. Większość restauracji, kawiarń, barów etc., znajduje się w pobliżu portu oraz jeziora. W Agios Nikolaos w zasadzie możemy zaopatrzyć się we wszystko, znajdziemy tutaj zarówno sklepy spożywcze, super markety, sklepy z pamiątkami, ze sprzętem komputerowym i wszystko inne, czego dusza może zapragnąć.

Plaża: Wiele pięknych plaż, w tym nagrodzonych certyfikatem Blue Flag, znajdziemy tak w samym centrum Agios Nikolaos, jak i na jego obrzeżach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że uda się nam znaleźć na pewno taką, która będzie nam odpowiadała w 100%, a wybierać możemy spośród plaż piaszczystych i żwirowo-kamienistych, mniejszych i większych, jak i również mniej, bądź bardziej kameralnych. Do najpopularniejszych plaży należą: Kitroplatia – plaża nagrodzona certyfikatem Blue Flag – bardzo ładna plaża otoczona rządem restauracji i kawiarni, znajduje się 2minuty od samego centrum. Miejska plaża EOT – posiada certyfikat Blue Flag, plaża należąca do Greckiej Organizacji Turystycznej. W odróżnieniu od reszty plaż, plaża EOT jest plażą miejscami piaszczystą, a miejscami kamienisto - żwirową. Wielką zaletą tej plaży jest niewątpliwie poziom jej zadbania. Na jej terenie znajduje się zielony trawnik, mini golf, nieopodal boisko do piłki nożnej i koszykówki oraz ping-pong. Osoby wolące odpoczywać w cieniu również będą zadowolone – na tej plaży znajdziemy dużo miejsc zacienionych, a wszystko to dzięki specjalnie zasadzonym drzewom. Plaża EOT spodoba się też rodzinom z małymi dziećmi, które będą wesoło się pluskać w płytkiej wodzie morza. Kolejną plażą jest plaża również znajdująca się w centrum Agios Nikolaos, plaża Ammos posiadająca certyfikat Blue Flag. Ammos znajduje się w centrum miasta, tuż przy porcie. Tłumacząc z języka greckiego, Ammos oznacza 'piasek'. Nazwa nieprzypadkowa, plaża ta jest urokliwą plażą z drobnym piaskiem. Gdybyśmy znudzili się plażowaniem, możemy udać się do którejś z kawiarenek znajdujących się tuż obok plaży. Plaża Ammoudi, która podobnie jak pozostałe może poszczycić się certyfikatem Blue Flag, jest malutką, piaszczystą i bardzo ładną plażą, która znajduje się w zatoce Agios Nikolaos. Z tego względu, iż nie jest ona za duża a znajduje się w centrum miasta, trzeba pamiętać, że często bywa bardzo zatłoczona. Jeśli nam to nie przeszkadza, będąc na niej możemy skorzystać z szerokiej oferty sportów wodnych. Większe plaże znajdują się poza centrum miasta: plaża Havania – dostaniemy się na nią jadąc drogą do Eloundy, oddalona jest od centrum Agios Nikolaos o ok. 2km. Havania jest plażą piaszczystą, bardzo dobrze zorganizowaną z licznymi sportami wodnymi oraz miejscami w około w których można dobrze zjeść. Plaża Almiros ( Almyros ) – z pewnością najbardziej popularna oraz największa plaża w okolicach Agios Nikolaos. Almiros jest piękną, piaszczystą plażą otoczoną Eukaliptusami, które wraz z trzciną rosną dzięki rzece, która wpływa tamtędy do morza. Almiros gorąco polecamy zarówno osobom, które spragnione są sportów wodnych, jak i rodzinom z małymi dziećmi – dzięki płyciutkiej wodzie te będą mogły tutaj bezpiecznie pluskać się oraz pływać. Plaża Ammoudara ( nie należy mylić z miejscowością Ammoudara, która znajduje się przy Heraklionie ), jest plażą oddaloną od centrum Agios Nikolaos ok. 3km. Jest to mała, piaszczysta plaża, bardzo dobra dla uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania. Wybierając się na nią w szczycie sezonu, czyli w sierpniu lub lipcu, trzeba wiedzieć, iż będzie ona bardzo zatłoczona. Wszystkie wymienione powyżej plazę również posiadają certyfikat Blue Flag. Tak jak widać, mamy w czym wybierać, plaże w Agios Nikolaos są bardzo zadbane, nadają się zarówno dla amatorów wodnego szaleństwa, ale również dla osób z dziećmi oraz dla osób, które po prostu chcą poleniuchować w przepięknym otoczeniu.

Życie nocne: Agios Nikoalos w nocy również tętni życiem, a to za sprawą licznych barów oraz klubów nocnych, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Istro (Istron)

Kameralna miejscowość niedaleko Agios Nikolaos. Spędzając swój pobyt w Istro z pewnością będziemy mieli okazję zobaczyć jak wygląda „prawdziwa” Grecja. Istro jest małą miejscowością pełną greckich kafenijinów, czyli miejsc w których grecy sącząc grecką plujkę i grając w tavli, siedzą od rano żywo dyskutując o rozmaitych tematach. Nie powinien nas też dziwić widok starszych greckich kobiet ubranych na czarno, czy owiec i baranów na głównej drodze. Z pewnością Istro różni się od wielkomiejskich miejscowości, takich jak Agios Nikolaos, czy Elounda, ale to właśnie sprawia, że możemy tutaj całkiem przyjemnie spędzić swoje wakacje, rozkoszując się widokiem morza oraz sąsiadujących z nim gór.

Lokalizacja: Istro znajduje się na drodze do miejscowości Sitia, od Agios Nikolaos dzieli je 12km, od Heraklionu ok. 76km.

Restauracje i sklepy: Restauracje znajdziemy wzdłuż głównej drogi Istro, większość z nich została wybudowana niedawno ze względu na coraz częściej pojawiające się hotele na tej samej ulicy. Możliwość robienia dużych zakupów jest dosyć ograniczona, możemy się tutaj zaopatrzyć w podstawowe dobra w paru „super” i „mini” marketach.

Plaża: W Istro znajdziemy parę kamienistych oraz piaszczystych plaż, wszystkie oddzielone są od siebie skałami. Dostać można się na nie podążając którąś z dróg, które odbijają od głównej ulicy. Atmosfera panująca na tutejszych plażach jest bardzo spokojna, a widoki prześliczne dzięki malowniczo wyrzeźbionym przez wodę skałom.

Życie nocne: Istro jest raczej spokojną miejscowością, możliwości więc szalenia na parkiecie do białego rana są tu  znikome.

Anissaras

Anissaras jest nie za dużą lecz ładną miejscowością typowo turystyczną. Hotele, sklepy i restauracje rozciągają się na promenadzie wzdłuż morza, która daje również doskonałą sposobność do długich spacerów wzdłuż wybrzeża. Anissaras jest spokojnym miejscem, które dobrze służy jako punkt wypadowy do zwiedzania całej wyspy, tym bardziej, że w nim samym zbyt wielu atrakcji nie ma.

Lokalizacja: Anissaras znajduje się ok. 27km. od Heraklionu.

Restauracje i sklepy: W Anissaras znajdziemy parę restauracji oraz tawern, większość znajduje się wzdłuż drogi przy morzu. To samo dotyczy sklepów, z tym, że ich ilość jest już znacznie mniejsza. W Anissaras jest parę sklepików nazywanych „super marketami” ( tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej – nie należy sugerować się nazwą, są to raczej małe sklepy z podstawowymi dobrami oraz wszelkimi pamiątkami, głównie made in china ), podstawowe zakupy nie będę więc tutaj problemem.

Plaża: Większość plaż w Anissaras jest kamienista ale amatorzy piasku również znajdą parę miejsc dla siebie. Te drugie znajdują się głównie przy dużych hotelach, nie musimy mieć oporów przez plażowaniem na nich z tego względu, że na Krecie nie ma plaż prywatnych. Oznacza to, że możemy plażować na każdej z nich, niezależnie od tego, czy jest to plaża miejska, czy też przynależąca do danego hotelu. Miłośnicy swobodnego opalania się też powinni być zadowoleni – w Anissaras znajduje się malutka plaża dla nudystów, nieopodal Hersonissos.

Życie nocne: Takowego generalnie w Anissaras nie ma, jednakże bardzo dobrą alternatywą jest wybranie się stąd do Hersonissos, które oddalone jest zaledwie o ok. 2 km, dlatego też Anissaras często określane jest mianem „przedsionka” kreteńskiej stolicy imprez, jaką jest Hersonissos.

Analipsi (Analipsis)

Bardzo spokojna miejscowość, która sąsiaduje z miejscowościami Gouves oraz Annisaras. W Analipsi możemy być świadkami codziennego życia Greków, a to dzięki zachowanemu ryneczkowi, dookoła którego znajduje się parę tradycyjnych kafenijonów z dysputującymi grekami. Nie rzadki jest tutaj również widok typowych greckich kobiet, które siedząc na progach swoich domów, bacznie obserwują całą okolicę. Analipsi jest zdecydowanie miejscowością dla osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju. Turyści przeważnie odwiedzający Analpsi, to rodziny z dziećmi oraz osoby mające dosyć zgiełku dużych miast.

Lokalizacja: Analipsi jest oddalone od Heraklionu o ok. 24km.

Restauracje i sklepy: Jedzenie w restauracjach/tawernach w Analipsi jest bardzo smaczne. Głównie możemy tutaj zakosztować typowej greckiej kuchni, jednakże osoby preferujące inne dania również znajdą menu odpowiednie dla siebie. Restauracje głównie znajdują się nieopodal rynku oraz przy morzu, wzdłuż promenady. Ilość sklepów jest typowa dla małego miasteczka. Głównie sklepy, które tutaj występują, zaopatrzone są w podstawowe dobra, znajdziemy również oczywiście parę sklepików z pamiątkami made in china.

Plaża: Plaże w Analipsi możemy podzielić na 2 rodzaje : na wchód oraz na zachód od ślicznego, małego kościółka nad samym morzem. Generalnie plaże, które są od niego na zachód są bardziej kamieniste i żwirowe ( poza plażami przy samym hotelach ), a na wschód – piaszczyste. W Analipsi znajdziemy zarówno plaże bardziej dzikie, jak i również w pełni zagospodarowane.

Życie nocne: W zasadzie ani dyskotek, ani klubów nocnych, ani bardzo głośnych pubów i barów w Analipsi nie ma. W tym miejscu odpoczniemy też od głośniejszych odgłosów dochodzących z ulicy.

Matala

Matala jest niezwykle popularną miejscowością na południu Krety. Ostatnimi laty przeżywa wielki rozkwit, jednakże bardzo ważną rolę pełniła już lata temu ( patrz : przewodnik – wschód ). Matala nazywana jest miastem hipisów, ci uwielbili ją sobie w latach 60tych. Mieszkali w jaskiniach, które zostały prawdopodobnie naturalnie wyrzeźbione w klifie, a które rewelacyjnie dziś zdobią plażę. Teraz co prawda hipisi już na stałe Matali nie zamieszkują, jednak tamtejszy klimat pozostał. Co parę lat dzieci-kwiaty zjeżdżają się tutaj na swoje huczne spotkania, pozostawiając malownicze rysunki wykonane kredą na chodnikach.

Lokalizacja: Matala znajduje się na południowym wybrzeżu Krety, oddalona jest od Heraklionu o ok. 70km.

Restauracje i sklepy: Będąc w Matali mamy pełen wybór najróżniejszych tavern oraz sklepów, generalnie możemy się tutaj zaopatrzyć we wszystko, czego nasza dusza zapragnie. W Matali możemy zjeść w restauracjach, tawernach, barach oraz gyrosiarniach. W przypadku sklepów również wybór jest bardzo duży – od malutkich sklepików z pamiątkami przez sklepy z żywnością i książkami do Carrefoura ( rozmiarów już prawie ‘europejskich’).

Plaża: Matala jest między innymi znana właśnie ze względu na wspaniałą, piaszczystą plażę. Tuż przy wejściu do wody pojawia się żwirek, a im bardziej będziemy oddalali się od brzegu, tym po bardziej drobnym piasku będziemy chodzić. Plaża w Matali jest w pełni zagospodarowana, można zarówno wypożyczyć zestawy w postaci leżaków i parasola, jak i również po kąpieli w morskiej, słonej wodzie spłukać się pod prysznicem ze słodką wodą.

Życie nocne: Życie nocne pod względem dyskotek i klubów w Matali jest umiarkowane. Nie znajdziemy tutaj ulicy pełnej dyskotek, tak jak przykładowo w Hersonissos, jednakże chcąc dłużej zabawić, niż do wieczora, coś dla siebie z pewnością znajdziemy.

Fodele

Fodele jest małą, malowniczą i niezwykle zieloną miejscowością na północy wyspy, która położona jest wśród gajów oliwnych. Fodele przede wszystkim słynie jako miejsce narodzin Dominikosa Theotokopulosa, czyli słynnego malarza El Greco. W związku z tym do Fodele odbywają się liczne wycieczki w ramach których między innymi odwiedza się muzeum znajdujące się w byłym domu malarza. Obowiązkowym punktem wycieczki jest skosztowanie świeżego soku z pomarańczy – to właśnie w Fodele rośnie najwięcej drzew, które dają ten smaczny owoc.

Lokalizacja: Fodele oddalone jest od Heraklionu o 32 kilometry

Restauracje i sklepy: W Fodele możemy skosztować prawdziwej kreteńskiej kuchni, miejscowość również posiada specjalnie wyznaczone miejsce na piknik, które jest niezwykle popularne wśród wyspiarzy wiosną. Osoby chcące zakupić pamiątki w postaci kreteńskiego rękodzieła, w Fodele będą miały w czym wybierać. W przypadku robienia pozostałych zakupów bardzo dużego wyboru nie ma, jednakże kupując podstawowe produkty, możemy być usatysfakcjonowani.

Plaża: W Fodele znajdują się dwie plaże – jedna bliżej drogi narodowej, znajdująca się przy dużym hotelu, druga na zachodniej części miejscowości, niezorganizowana i dostępna tylko po przejściu przez całą miejscowość. Pierwsza plaża jest plażą piaszczystą, ale często bardzo zatłoczoną, druga zaś jest żwirowo – piaszczysta, ale za to bardziej kameralna.

Życie nocne: Dyskotek, ani klubów nocnych w Fodele nie ma. Odstępstwem od cichych i spokojnych nocy mogą być wesela, które nie raz są organizowane pod gołym niebem w jednej z tamtejszych tawern.

Kali Limenes

Miejscowość Kali Limenes, co w przetłumaczeniu na jezyk polski oznacza „dobre porty”, jest malutką miejscowością, w zasadzie wioską ( liczba mieszkańców wynosi około 55osób) położoną na południu wyspy. Nie uraczymy tutaj wielkomiejskich hoteli, głośnych tawern, ani nowoczesnych sklepów, za to Kali Limenes jest obdarzone ślicznymi plażami, które zachęcają do kąpieli morskich i słonecznych. Według historyków do Kali Limenes zawitał również Apostoł Paweł w trakcie swojej drogi do Rzymu.

Lokalizacja: Kali Limenes oddalone jest od Heraklionu o ok. 76km, od Rethymno dzieli je około 87km. Miejscowość położona jest na południowym wybrzeżu.

Restauracje i sklepy: W Kali Limenes znajduje się parę tawern, które przede wszystkim serwują smaczne ryby. Zakupy radzimy zrobić przed wybraniem się do miejscowości.

Plaża: Kali Limenes to przede wszystkim właśnie plaże, które latem w trakcie weekendów bywają zatłoczone. Wyjątkowość plaż Kali Limenes polega między innymi na wysokiej temperaturze, która panuje tam cały rok, co umożliwia kąpanie się praktycznie w ciągu całego roku. W Kali Limenes możemy wypoczywać na jednej z trzech, wspaniałych plaży – Makria Ammos, Psili Ammos i Karavovrysi. Makria Ammos jest długą, żwirową plażą, której wschód polubili nudiści. Na tej plaży zobaczymy również Tamaryszki, które dając cień są idealnym miejscem na rodzinne pikniki. Psili Ammos jest piaszczystą plażą, która ze względy na drobny piasek spodoba się dzieciom, jednakże ta plaża najczęściej bywa zatłoczona, zwłaszcza w trakcie weekendów, kiedy Kreteńczycy przyjeżdżają na nią całymi rodzinami. Obok plaży znajduje się mały sklep, w którym można kupić podstawowe produkty. Trzecia plaża – Karavovrysi, jest „ukrytą” plażą, do której prowadzi 2kilometrowa droga z wioski. Karavovrysi jest bardzo ładną plażą z dosyć twardym piaskiem, jednak osoby lubiące cień powinny zabrać na nią swoje parasole, gdyż na plaży nie uraczymy żadnego schronienia przed słońcem.

Życie nocne: W Kali Limenes odbywa się corocznie jedno wydarzenie, które przyciąga mieszkańców okolicznych miejscowości, a którym jest beach party, czyli impreza na plaży. Słynne beach party ma miejsce w Sierpniu na plaży Psili Ammos, zwykle w wielu miejscowościach porozwieszane są liczne plakaty informujące o tym wydarzeniu.

Sitia

Sitia jest bardzo znaną miejscowością, miastem portowym znajdującym się na wschodzie Krety. Latem staje się bardzo popularna, co widoczne jest zwłaszcza wieczorami w porcie, gdzie liczne tawerny i restauracje wypełnione są po brzegi miejscowymi miłośnikami dobrego jedzenia oraz turystami.

Osoby zwiedzające Sitię z pewnością zauważą Kazarmę – wenecką fortecę zdobiącą miasto, która znajduje się nad głównym portem Sitii. Sitia różni się „klimatem” i atmosferą od innych kreteńskich miejscowości, w tym mieście nierzadko ma się ochotę zostać ciut dłużej, niż się na początku zamierzało.

Lokalizacja: Sitia znajduje się około 132km na wschód od Heraklionu. To właśnie w Siti kończy się autostrada oznaczona numerem E75.

Restauracje i sklepy: Godne polecenia są restauracje i kawiarnie w porcie, które prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie zwłaszcza wieczorem, kiedy to port jest bardzo ładnie podświetlony. Sklepów w mieście jest pod dostatek, znajdziemy tutaj wszystko, czego może potrzebować przeciętny Kowalski (czy Papadopoulos).

Plaża: W Sitii znajduje się szeroka, ciągnąca się na kilometr, piaszczysta plaża. Przyciąga fanów letniego wygrzewania się w słońcu, ale i amatorów sportów wodnych. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana, osoby nieposiadające swojego sprzętu do wodnych szaleństw, będą takowy tutaj mogły wypożyczyć.

Życie nocne: Osoby chcące wyszaleć się w Sitii również znajdą coś dla siebie. Większość miejsc, gdzie można potańczyć znajduje się w okolicach portu, odwiedzając któreś z nich, za towarzyszy przede wszystkim będziemy mieli miejscowych bywalców.

Ierapetra

Miejscowość o nazwie Ierapetra może poszczycić się mianem najbardziej wysuniętej miejscowości na południe w Europie. Przybywając do Ierapetry zobaczymy czwarte co do wielkości miasto na Krecie. Ierapetra jest bardzo rozwinięta, wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem, dotyczy to również słońca – to właśnie w Ierapetrze panuje największa ilość słonecznych dni w ciągu roku w całej Grecji, tutaj również panują najwyższe temperatury – roczna średnia wynosi bagatela 20stopni Celsjusza! W Ierapetrze prawie nigdy nie pada, specjaliście mawiają, że to ze względu na pasmo górskie Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie o wysokości 2.148metrów, które działa jak pewnego rodzaju bariera, uniemożliwiając deszczowym chmurom dotarcie do miejscowości. Ierapetra słynie również z jednej z lepszych na całej wyspie oliwy. Gleba tutaj jest bardzo żyzna, co pozwala na sadzenie bardzo dużej liczby drzew oliwnych, których to owoce następnie eksportowane są do całej Europy.

Lokalizacja: Ieraptera znajduje się nad morzem libijskim ( stąd do Afryki dzieli nas zaledwie 300km. ), na południowym wschodzie wyspy. Od Heraklionu odziela ją ok. 95km., do Agios Nikolaos jest ok. 32km., a do Sitii ok. 60km.

Restauracje i sklepy: Ierapetra jest jednym z bardziej rozwiniętych miast na całej wyspie. Znajdziemy tutaj rozmaite restauracje, tawerny i kawiarnie, najbardziej popularne ulokowane są wzdłuż nadmorskiego deptaka, który równocześnie jest sercem Ierapetry. Chcąc zrobić zakupy, również będziemy mieli cały wachlarz możliwości – od malutkich sklepików po duże supermarkety.

Plaża: Ieraptera zdecydowanie może poszczycić się plażą. Tutejsze plaże zebrały liczne nagrody, wyróżnienia i certyfikaty za czystość, bezpieczeństwo oraz – oczywiście - ich piękno. Generalnie plaża Ierapetry ciągnie się na 51 kilometrów, przy czym można wyróżnić jej poszczególne partie, które funkcjonują jako odrębne plaże. W centrum wskazać można 3 następujące plaże: plaża Agios Andreas, wchodnia plaża Ierapetry oraz zachodnia plaża Ierapetry. Wszystkie te plaże są w głównej mierze piaszczyste, są również w pełni zagospodarowane. Pamiętajmy również o plażach, które znajdują się w pobliżu Ierapetry, w tym o słynnej plaży na wysepce Chrissi. Jak sama nazwa wskazuje – Chrissi, co w języku greckim oznacza po prostu „złota”,  jest w odcieniach złota, gdyż piasek na tej plaży mieni się w tych barwach, przez co plaża przyciąga wielu turystów.

Życie nocne: W Ierapetrze można znaleźć wiele klubów, dyskotek oraz barów, znajdują się one w centrum miasta i popularne są zwłaszcza wśród miejscowych weekendami.

Amoudara (Ammoudara)

Ammoudara jest turystyczną miejscowością sąsiadującą z Heraklionem, nie raz nazywana jego przedmieściami. Jeszcze parę lat temu była głośna, tłoczna i pełna barów i dyskotek, dziś mniej głośna na wskutek pozamykania niektórych barów, które nie zdołały przetrwać kryzysu. Wielkim plusem są ceny w Amoudarze, które z pewnością ucieszą nas i nasz portfel oraz łatwość dostania się do większych atrakcji Krety oraz większych miast, jak chociażby pobliskiego Heraklionu.

Przy samym końcu miejscowości znajduje się elektrownia wybudowana w latach 70tych – podobno przez Polaków.

.

Lokalizacja: Ammoudara oddalona jest od Heraklionu o ok. 5 kilometrów.

Restauracje i sklepy: Główne sklepy, restauracje oraz kawiarnie znajdują się wzdłuż głównej drogi w Ammoudarze, małe kawiarenki oraz tawerny ulokowane są również nad morzem. W Ammoudarze możemy zrobić mniejsza oraz większe zakupy. W przypadku gdyby nam czegoś zabrakło, możemy udać się do Heraklionu, bądź jednego z marketów położonego na jego obrzeżach.

Plaża: Plaża w Amoudarze jest dosyć znana. Jest to długa ( ok. 7 km. ), piaszczysta plaża, która ze względu na pobliską elektrownię ma wyjątkowo ciepłą wodę w morzu. Dwie plaże w Ammoudarze – plaża hotelu Agapi Beach Resort oraz Candia Maris zostały nagrodzone certyfikatem Blue Flag, który daje nam gwarancję czystości oraz ogólnego zadbania, i te dwie plaże możemy polecić z czystym sumieniem.

Życie nocne: W Ammoudarze większość klubów i barów została w ostatnich latach zamknięta, jednak pewna część dalej funkcjonuje. Można jednak stwierdzić fakt, iż nie jest to miasto rozrywkowe w tym stopniu, w którym było niegdyś, dlatego większość osób- czy to zamieszkujących ,czy odwiedzających Amoudarę, za miejsce swoich nocnych eskapad wybiera Heraklion ze swoimi licznymi klubami oraz barami.

Anopoli ( Annopolis, Annopoli )

Malutka miejscowość ( wieś ) położona niedaleko Heraklionu ( na wyspie znajdują się także dwa inne Anopoli, jedno na zachodzie wyspy w okolicach Chani, drugie na południu w okolicach Chora Sfakion) słynąca z parku wodnego ‘watercity’ oraz z widowiskowych wieczorów greckich. Annopoli jest typową, kreteńską wioską, w której turysta może zobaczyć jak żyło się na wyspie kiedyś. Nie ma tutaj super marketów, ani prestiżowych restauracji, za to we wiosce nie brakuje osiołków, które również służą jako atrakcja dla turystów wybierających się na grecki wieczór. Ten z kolei jest wart zobaczenia. Odbywa się w tawernie mieszczącej przeszło 100osób z – co ciekawe- otwieranym dachem, co sprawa ,że całe show odbywa się praktycznie pod gołym, gwieździstym niebem. W cenie biletu na wieczór grecki mamy również nieograniczoną ilość wina ( lanego z beczek ) oraz kolację ( szwedzki stół ). Bez wątpienia, spośród wielu wieczorów greckich i kreteńskich organizowanych na całej wyspie, ten zasługuje na miano najlepszego i naprawdę godnego zobaczenia. Druga atrakcja miasteczka, to wspomniany wcześniej park wodny – water city. Watercity jest parkiem stosunkowo dużym ( w porównaniu do Aqua plus oraz Limnoupolis ) i co ważne – dobrą zabawę tutaj będą mieli i dzieci i dorośli.

Lokalizacja: Anopoli  oddalone jest od Heraklionu o ok. 15km.

Restauracje i sklepy: W Annopoli znajduje się jedna, bardzo duża tawerna, w której odbywa się głównie wieczór grecki, poza tym w miasteczku jest parę kafenijonów, które uczęszczane są przez miejscowych. Kilka metrów dalej od tawerny ( w stronę „centrum” ) znajdują się dwa malutkie sklepiki.

Plaża: Wioska Annopoli położona jest parę kilometrów w głąb wyspy, w związku z czym nie posiada plaży.

Życie nocne: Życia nocnego generalnie w miasteczku nie ma. Wieczory greckie w tawernie kończą się maksymalnie koło północy.

Agia Pelagia

Agia Pelagia jest znanym, nie za dużym kurortem turystycznym, bardzo ładnie położonym na północnym wybrzeżu wyspy. Jest to mała miejscowość oferująca prześliczne widoki i przede wszystkim spokojny wypoczynek. Pod względem widokowym jest tutaj co podziwiać, małe plaże ukryte wśród skał, a te z kolei są w wielu miejscach wspaniale wyrzeźbione przez wodę. Wiele osób twierdzi, że to właśnie Agia Pelagia jest najlepszym miejscem na nurkowanie, należy jednak pamiętać, że na wyspie nie ma raf koralowych, ale za to fauna i flora tutejszego morza jest bardzo urozmaicona. Centralnym miejscem miejscowości jest promenada morska, którą się przechadzając może podziwiać cudne widoki oraz zastanawiać się, w której z tawern i restauracji zjeść smaczny posiłek przy kieliszku domowego wina. Agia Pelagia jest idealnym miejscem dla osób, które chcą odpocząć z dala od zgiełku i gwaru. Bardzo dobrze będą się tu również czuły rodziny z dziećmi. Agia Pelagia może być też bardzo dobrym miejscem wypadowym na dalsze wycieczki jeżeli chcemy zwiedzić zarówno południe, wschód oraz zachód wyspy.

Lokalizacja: Agia Pelagia oddalona jest na zachód od Heraklionu o ok. 25km. Do głównej drogi z centrum mamy do pokonania ok. 4km. Do Rethymno stąd jest ok. 60km.

Restauracje i sklepy: W Agia Pelagia jest bardzo duży wybór restauracji, tawern oraz kawiarni, które oferują bardzo dobre jedzenie. Z zakupami również nie będziemy mieli tutaj problemów, mimo tego, że w mieście nie ma dużego supermarketu.

Plaża: Plaże w Agia Pelagia są bardzo malownicze, nie rzadko zdobione przez małe, drewniane łódeczki. W miasteczku oraz okolicach można wskazać następujące plaże: główna plaża Agia Pelagia – najbardziej popularna plaża, zwłaszcza wśród turystów, przez co również najczęściej zatłoczona. Jest to piaszczysta, w pełni zagospodarowana plaża. Plaża Filakes – jest to malutka plaża położona na zachód od centrum miasteczka, można do niej dotrzeć kierując się w kierunku hotelu Capsis. Ta plaża jest zdecydowanie bardziej kameralna, również jest piaszczysta. Plaża Kladissos – plaża również znajdująca się w zachodniej części miasteczka, spośród wszystkich plaż Agia Pelagia, ta bywa najmniej zatłoczona, jest to malutka, piaszczysta plaża. Plaża w Ligarii – czyli we wschodniej części Agia Pelagia. Ta plaża jest mniej popularna od głównej plaży, jest również znacznie oddalona od centrum, jednak może być dobrą alternatywą, zwłaszcza, że tak samo jak plaża główna, ta jest bardzo dobrze osłonięta od wiatru. Plaża Mononaftis – co tłumacząc na język polski oznacza 'plażą samotnego żeglarza'. Jak można domyślić się po nazwie, plaża Mononaftis jest plażą spokojną, niezatłoczoną jednak posiada pewien mankament – w przeciwieństwie do pozostałych plaż, tutaj wiatr może nam się dawać we znaki. Plaża poniżej hotelu Athina Palace– mała plaża we wschodniej części Agii Pelagii, otoczona letnimi domkami, przez co popularna w głównej mierze przez greków. Plaża Psaromoura – mała, piaszczysta plaża, położona na wschód od głównej plaży. Ta plaża przede wszystkim odwiedzana jest przez miejscowych.

Życie nocne: Agia Pelagia jest miejscem zdecydowanie spokojnym. Co prawda znajdziemy tutaj parę barów z głośniejszą muzyką, jednakże spragnieni całonocnych szaleństw będą miejscowością zawiedzeni.

Heraklion (Iraklio)

Miasto będące stolicą wyspy od 1971 roku, jak na stolicę przystało – bardzo gwarne a wielu miejscach niestety i bardzo brudne. Opis –patrz więcej : przewodnik wschód.

Lokalizacja: Heraklion znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, do Rethymonu dzieli go 80km, do Chanii 142km., do Agios Nikolaos ok. 64km.

Restauracje i sklepy: Heraklion jest bardzo dużym miastem, dlatego też restauracji, kawiarni, sklepów oraz hipermarketów tutaj nie brakuje. Najbardziej znana zakupowa ulica nazywa się Dedalou ( czyt. Dedalu ) , nie mniej popularna jest równoległa do niej Dikeosinis. To właśnie tutaj w sierpniu kiedy trwają sezonowe wyprzedaże jest najtłoczniej. Bardzo popularne są takie place, jak plac Elefterija ( plac Wolności ), czy Plac Korai. Obydwa place otoczone są wieloma knajpkami i barami, w których młodzi mieszkańcy Heraklionu bardzo często spędzają czas na piciu kawy i innych napojów.

Plaża: Heraklion jest przede wszystkim miastem portowym, to tutaj głównie przypływają wielkie statki kursujące po całym świecie i również stąd odpływa większość statków tak do Aten, jak i na wyspę Santorini. W związku z tym w samym centrum Heraklionu nie uraczymy plaży, która nadawałaby się do zagospodarowania, czy nawet dzikiego plażowania. Będąc zatem w Heraklionie i chcąc poplażować, musimy udać się do którejś z sąsiadujących miejscowości – Amoudary lub Karteros.

Życie nocne: W Heraklionie czeka na nas cała masa atrakcji w postaci klubów nocnych, pubów, barów oraz dyskotek. Miłośnicy sztuki teatralnej również mogą udać się do któregoś z teatrów. W Heraklionie jednym z bardziej popularnych teatrów jest Teatr Nikosa Kazantsakisa, nazywany często oazą ( Oasis ). Jest to otwarty teatr, który powstał poprzez zagospodarowanie jednego z kanałów fortyfikacji weneckiej, znajdujący się zaledwie 600metrów od ścisłego centrum miasta. Nieopodal teatru Kazantzakisa znajduje się kolejny otwarty teatr Manosa Hatziadakisa. Jest to mniejszy teatr ( Oasis posiada 1200miejsc siedzących, ten zaś jest w stanie pomieścić od 400 do 450 osób ), jednakże i na jego terenie równie często odbywają się imprezy, takie jak koncerty. Władze Heraklionu szczycą się również stadionem – Pankritio Stadio, który został wybudowany w 2004 roku. Jest to wielofunkcyjny stadion, na którym w związku z czym odbywają się różnego rodzaju imprezy, posiadający 25,780 miejsc siedzących.

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl