Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE  >>>KRETA ZACHODNIA 

Georgioupolis

Miasteczko o nazwie Georgiopolis ( czyt. Jorgopulis ) jest bardzo przyjemną i spokojną mieściną, która spodoba się osobom chcącym zakosztować spokojnego, greckiego życia w ładnej scenerii. Atrakcją, która wielu się spodoba ( zwłaszcza dzieciom ) jest rzeka Almyros często nazywana rzeką żółwi. Jest to rzeczka, która w Georgiopoulis wpływa do morza, a którą można przepłynąć wypożyczając kajak lub rower wodny. Rzeka zamieszkiwana jest przez żółwie wodne oraz kaczki, jednakże o ile te drugie nie rzadko intensywnie wypatrują turystów w oczekiwaniu na rzucane im kawałki chleba lub bułki, tak te pierwsze skrzętnie ukrywają się w gęstwinie rzecznej flory. Jakkolwiek, przepłynięcie rzeki wywołuje bardzo pozytywne emocje, rzeka w wielu miejscach ma niesamowite kolory, co w połączeniu z nisko opadającymi kanarami drzew sprawia wrażenie płynięcia przez dżunglę :). Po przepłynięciu rzeki warto zwiedzić okolicę, która również jest bardzo malownicza. Przy ujściu rzeki, w dalszym ciągu działa mały port, z którego można dostrzeć jeszcze mniejszą kapliczkę pod wezwaniem Św. Mikołaja ( Agios Nikolaos ) znajdującą się nieopodal na skale. Georgiopoulis posiada również mały, uroczy rynek, na którym znajduje się wiele tawern.

Lokalizacja: Georgiopolis usytuowane jest przy drodze narodowej E75 pomiędzy Rethymnonem a Chanią. Z lotniska w Heraklionie dzieli je ok. 80km. Odległość do Rethymno to około 22km., do Chanii ok. 38km.

Restauracje i sklepy: W Georgiopolis jest wiele możliwości, żeby dobrze zjeść. Wiele tawern czeka na nas w okolicach rynku, ale również wzdłuż długiej promenady, która także przyciąga wielu spacerowiczów. W trakcie sezonu letniego w mieście działają również sklepiki oraz tzw. mini markety.

Plaża: Plaża w Gergopoulis przyciąga wiele osób. Jest to długa, szeroka i piaszczysta plaża w pełni zagospodarowana. Warto dodać, iż plaża Gergopolis została nagrodzona certyfikatem Blue Flag. Główna plaża w mieście ciągnie się na długość 9 kilometrów w kierunku wschodu, aby połączyć się z plażą w miejscowości Kavros. Druga plaża znajduje się przy rzecze Almyros, jest to również plaża piaszczysta, bardzo lubiana przez Kreteńczyków, zwłaszcza weekendami.

Życie nocne: W Georgiopoulis znajdziemy wiele barów oferujących kolorowe drinki, jednak nie jest to miejscowość specjalnie „imprezowa”. Chcąc wybrać się do klubu nocnego, najlepiej pojechać do Rethymnonu.

Kamisiana

Kamisiana jest maleńką miejscowością położoną na zachód od Chanii. Nie jest to miejsce dla osób, które aktywnie chcą spędzać czas (bez konieczności przemieszczania się po wyspie). Przyjeżdżając do Kamisiany, należy się nastawić na bardzo grekcie siga-siga , co oznacza 'powoli – powoli'. Ten sposób życia widoczny będzie zwłaszcza tutaj. W Kamisianie należy odetchnąć, usiąść, przystanąć na moment. Nie znajdziemy tutaj wielu atrakcji, jedynie parę tawern i kilka sklepików, jest to zatem idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć z dala od wszystkiego.

Lokalizacja: Kamisiana oddalona jest od Chanii o 23,5 km. Do lotniska w Heraklionie mamy stąd 160kmm.

Restauracje i sklepy: W Kamisianie znajdziemy parę tradycyjnych tavern oraz parę małych sklepików, w których możemy kupić podstawowe rzeczy.

Plaża: Plaża w Kamisianie jest żwirowa, raczej nie zagospodarowana.

Życie nocne: Kamisiana jest bardzo spokojną, tradycyjną wioską. Nie uraczymy tutaj głośnych barów, ani tym bardziej dyskotek.

Kalyves

Kalyves jest miejscowością położoną w malowniczej zatoce Souda. Jest to spokojna, wypoczynkowa miejscowość łącząca uroki kreteńskiej wioski z turystycznym kurortem. Kalyves jest bardzo dobrym miejscem dla osób chcących odpocząć w ładnym, spokojnym otoczeniu ( ta część Krety należy do jednej z najbardziej zielonych). Ozdobą wioski jest rzeka, która przepływając przez nią sprawia, iż Kalyves jest miejscem bardzo zielonym.

Lokalizacja: Do lotniska Chanii mamy stąd 29km, do centrum Chanii ok. 22km., do Rethymno ok. 42km., a do Heraklionu na wschodzie wyspy ok. 123km.

Restauracje i sklepy: W Kalyves jest duży wybór  tawern i restauracji ( ponad 10 ), głównie można tutaj skosztować typowego, greckiego jedzenia. W przypadku zakupów, również możemy tutaj dostać większość produktów potrzebnych na co dzień.

Plaża: Tutejsze plaże bardzo ładnie prezentują się na tle Gór Białych ( Lefka Ori ), dodatkowo zdobi je śliczny piasek o złotym odcieniu, jednakże woda w morzu dosyć szybko robi się głębsza, w związku z czym osoby z małymi dziećmi, w trakcie kąpieli morskiej powinny je bacznie obserwować

Panormo

Panormo jest małą miejscowością położoną na północnym wybrzeżu, można zaryzykować stwierdzenie, że trochę „schowaną”. Dla osób nieprzepadających za głośnymi i gwarnymi miejscami, będzie to zapewne plusem - w Panormo można spotkać więcej miejscowych niż turystów, dzięki czemu miejscowość zachowała kreteński klimat. Dzięki temu, że Panormo znajduje się nieopodal drogi narodowej, może być dobrym miejscem wypadowym na dalsze zwiedzanie części zachodniej Krety. W miasteczku znajduje się również szkółka nurkowania, co dla wielu miłośników morza może być nie lada atrakcją.

Lokalizacja: Panormo oddalone jest od Rehymnonu o ok. 22km., od centrum Chanii dzieli je ok. 80km., od lotniska w Chanii 90km., zaś od Heraklionu ok. 60km.

Restauracje i sklepy: Restauracji, tawern oraz kawiarni w Panormo nie brakuje. Bardzo malowniczo wyglądają te znajdujące się tuż nad portem, jednakże mimo dobrego jedzenia, które w nich jest serwowane, ceny są wyższe, niż w innych miejscowościach. W mieście znajdziemy również sklepy i sklepiki, gdzie możemy kupić wszystko, czego potrzebujemy.

Plaża: W Panormo znajdują się 2 plaże. Pierwsza plaża znajduje się w centrum, tuż obok portu. Jest to mała, ale za to piaszczysta plaża. Druga plaża oddalona jest o ok. 200 metrów i znajduje się w zachodniej części Panormo. Ta plaża jest znacznie większa oraz piaszczysto – kamienista.

Życie nocne: Panormo jest spokojną mieściną, jednak jeśli przyjedziemy tutaj w sierpniu, możemy się spodziewać dużego beach part na plaży w centrum. Impreza odbywa się rok w rok, zawsze na parę dni/ tygodni przed jej odbyciem się, w mieście oraz okolicach rozwieszane są plakaty o niej informujące.

Spili

Spili to bardzo malownicza miejscowość turystyczna, często odwiedzana przez osoby zwiedzające południe Krety, w tym Preveli oraz Matalę. Nazwa miasta pochodzi z greckiego słowa 'spiloeon', co oznacza 'jaskinia'. Spili najbardziej słynie z weneckiej fontanny znajdującej się na placu Kefalovrisi w centrum miasteczka, z której płynie czysta, źródlana woda pochodząca ze szczytu Psiloritis, bogata w żelazo i zawsze mająca temperaturę 13 stopni Celsjusza. Fontannę zdobi rzeźbionych 25 głów lwa, które co chwila znajdują się w obiektywach turystów.

Fontanna bardzo dobrze wkompnowała się w miasto, tym bardziej, że bardziej wprawne oko wypatrzy również domy, które jeszcze ostały się po erze weneckiej. Piękno Spili podkreślone jest przez zieleń je otaczającą oraz przez szczyt o nazwie Vorizis, który mierzy 930m. n.p.m., a który stanowi doskonałe tło dla miasta. Poza fontanną, w centrum Spili znajdziemy wiele sklepów oferujących kreteńskie rękodzieło z przeważającymi ręcznie haftowanymi tkaninami.

Przy wjeździe do miasta, naszym oczom ukaże się imponująca katedra wraz z klasztornym kompleksem. Wszystko jest bardzo zadbane, a znajduje się w Spili z tego powodu, iż Spili jest stolicą regionu Agios Vasilios, ale i również siedzibą tzw. Świętych Metropolii Sfakia, Sivritos oraz Lampis, które swoją historią sięgają 5-tego wieku naszej ery.

Lokalizacja: Spili znajduje się na południu wyspy, jednak do morza jest stąd kilkanaście kilometrów. Odległość od Rethymno to ok. 28km. Od Heraklionu ok. 107km.

Restauracje i sklepy: W miasteczku znajdziemy wiele restaruacji, tavern oraz kawiarni. Te ostatnie największą popularnością cieszą się na placu Kefalovrisi, gdzie sącząc kawę frappe w cieniu, który dają ogromne, stare drzewa, możemy się wyciszyć słuchając odgłosów wody spływającej z fontanny. Sklepów w Spili również jest dostatek, zarówno tych oferujących rozmaite pamiątki, ale też tych, w których możemy kupić podstawowe produkty spożywcze i inne.

Plaża: Miasto Spili plaży nie posiada, jednak 22km. na południe znajduje się bardzo znana i lubiana plaża Preveli ( patrz przewodnik zachód ), którą w trakcie wycieczki do Spili również warto zobaczyć.

Życie nocne: Spili jest spokojną, kreteńską miejscowością. Nie znajdziemy tutaj klubów ani dyskotek nocnych.

Kato Daratso

Kato Daratso w dosłownym tłumaczeniu oznacza Dolne Daratso, jest przy tym jedną z dwóch części ( druga to Pano – dolne Daratso ) miasteczka Daratso. Kato oraz Pano Daratso znajdują się w przybliżeniu zaledwie 5 km. od centrum Chanii i to właśnie ta bliskość spopularyzowała Daratso. Powodem była chęć mieszkańców Chanii do znalezienia miejsca, w którym  mogliby odpoczywać z dala od zgiełku dużego miasta. Kato oraz Pano Daratso są miejscami bardzo spokojnymi, dolne – Kato ma charakter bardziej turystyczny, przy czym wybierając się do Pano Daratso zobaczymy prawdziwą, kreteńską wioskę z tradycyjnymi domami oraz kafenijonem w centrum.

Lokalizacja: Daratso znajduje się ok. 5 km. od centrum Chanii, odeglość do lotniska w Chanii to ok. 19km. Droga do Heraklionu liczy ok. 142kilometry.

Restauracje i sklepy: W Kato Daratso znajdziemy wiele restauracji i tawern specjalizujących się przede wszystkim w greckiej kuchni. Chcąc odpocząc przy drinki lub kawie, również z pewnością znajdziemy miejsce, które będzie nam odpowiadać. W miejscowości znajdziemy parę sklepików, niedaleko znajduje się również LIDL.

Plaża: Plaże w Kato Daratso i jego pobliżu zachwycają niejedną osobę. Wskazać można plażę Świętych Apostołów oraz Hrissi Akti, co oznacza 'złote wybrzeże'. Nazwa jak najbardziej trafna - tak na pierwszej plaży, jak i na drugiej przywita nas złoty piasek. Obydwie plaże są zagospodarowane, a płytka, przejrzysta woda ucieszy nie jedno dziecko i jego rodzica.

Życie nocne: Kato oraz Pano Daratso nie należą do rozrywkowych miejscowości, jednak mogą być bardzo dobrym miejscem wypadowym do pobliskiej Chani, w której znajdzie się wiele całonocnych klubów i dyskotek.

Platanias, region Chania

Podobnie jak Malia i Hersonissos na wschodzie wyspy, Platanias jest ulubionym miejscem imprezowiczów. Jest to miasteczko, które zostało rozbudowane na potrzeby turystyki, i które spodoba się osobom, które nastawione są na spędzanie czasu przede wszystkim na plaży oraz w nocnych klubach. O ile w Hersonissos oraz Malii dominującym językiem jest angielski oraz holenderski, tak w Platanias najczęściej słyszeć będziemy języki skandynawskie, gdyż właśnie tutejsze kluby najbardziej ulubili sobie młodzi Skandynawowie. „Klimatem” oraz atmosferą, Platanias również przypomina wspomniane wcześniej miejscowości, jest tu dosyć gwarno oraz tłoczno.

Lokalizacja: Platanias oddalone jest od Chani o ok. 11km., do Rethymno mamy stąd ok. 73km., do Heraklionu 153km.

Restauracje i sklepy: W Platanias jest bardzo dużo najróżniejszych restauracji. Wybór sklepów jest również ogromny, jednakże wybierając się do Platanias na zakupy, nie nastawiajmy się na kupienie typowych, kreteńskich ręcznie wykonywanych pamiątek, ale raczej typowe, turystyczne produkty mające imitować greckie rękodzieło.

Plaża: Plaża w Platanias jest bardzo długa, bo ciągnie się na 9kilometrów. W związku z taką długością, miejscami będzie ona bardziej piaszczysta, miejscami żwirowa, a miejscami kamienista. Bez wątpienia jest  bardzo dobrze zagospodarowana, a po nocnych eskapadach dla wielu imprezowiczów okazuje się niemalże wybawieniem.

Życie nocne: Imponujące. Platanias jest odpowiednikiem Hersonissos na zachodzie Krety. Nocą w mieście jest bardzo głośno. Oosoby, które przyjadą na Kretę w poszukiwaniu barów oraz klubów, nie powinny być zawiedzione ofertą Platanias.

Adelianos Kampos

Adelianos Kampos jest typowym, nie za dużym, turystycznym kurortem, który znajduje się bardzo blisko Rethymnonu. Jest to bardzo sympatyczne miejsce, w którym za dnia najlepiej wybrać się na plażę, bądź też wybrać się na wycieczkę - Adelianos Kampos znajduje się nieopodal wszystkich ważniejszych zjazdów w różne kierunki Krety, przez co jest dobrym miejscem startowym na jej zwiedzenie, a po zachodzie słońca spędzić wieczór w którejś z wielu restauracji lub kawiarni. Adelianos Kampos „składa się” z jednej, głównej ulicy wzdłuż której ciągną się hotele, wspomniane restauracje i kawiarnie oraz inne atrakcje, takie jak np. pola do mini-golfa. Generalnie jest to umiarkowanie spokojna miejscowość, osoby chcące wyjść wieczorami i posiedzieć przy dobrym winie lub smacznej kolacji będą miały bardzo duży wybór, natomiast osoby pragnące nocnych szaleństw, mogą wybrać się do pobliskiego Rethymno, gdyż w Adelianos Kampos oferta klubów nocnych jest praktycznie żadna. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, dla zakochanych, którzy chcą spacerować plażą przy zachodzie słońca, dla amatorów zwiedzania – Adelianos Kampos jest świetnym miejscem „startowym” na zwiedzanie południa i zachodu wyspy.

Lokalizacja: Adelianos Kampos oddalone jest od Rethymno o ok. 6km. ( można do niego dojść pieszo ), od Heraklionu 75,5km.

Restauracje i sklepy: W Adelianos Kampos czeka na nas multum tawern, restauracji, sklepów i sklepików. Tutejsze tawerny mają bardzo dobre jedzenie, zwłaszcza kuchnię grecką, a ceny w większości przypadków rozsądne. Znajdziemy tutaj wiele sklepów z pamiątkami, jednak tak jak zawsze – przyjrzyjmy się im dokładnie, gdyż wiele z nich to typowe turystyczne pamiątki…chińskie. W mieście nie brakuje mini marketów oraz „midi” marketów,  na końcu miejscowości w kierunku Rethymno jest również Lidl.

Plaża: Adelianos Kampos słynie z długiej i szerokiej plaży. Ciągnie się ona przez całą miejscowość, dlatego też w niektórych miejscach jest bardziej kamienista, w niektórych piaszczysta, a niektórych żwirowa., jednak dominuje tu piasek ze żwirkiem. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana, osoby chcące skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, będą miały taką możliwość.

Życie nocne: W Adelianos Kampos jest jeden klub, w którym parę razy w tygodniu odbywają się dyskoteki, jednak czasami można w nim spotkać nieciekawe towarzystwo. W miejscowości znajdują się  liczne bary i tawerny, w których praktycznie co wieczór coś się dzieje. Nie są to co prawda nocne imprezy, ale raczej takie wydarzenia jak wieczór grecki, czy występy muzyczne na żywo.

Maleme

Maleme jest turystyczną miejscowością znajdującą się w pobliżu Chanii. Maleme słynie przede wszystkim  z bitwy o Kretę trwającej w trakcie II wojny światowej. Pozostałością po tych czasach jest cmentarz żołnierzy niemieckich, znajdujący się w mieście oraz muzeum poświęcone tej samej tematyce.

Sama miejscowość przypaść może do gustu osobom spragnionym ciszy i spokoju, jednakże Maleme może być również dobrym miejscem wypadowym do pobliskiego Platanias, które tętni życiem, zwłaszcza nocą.

Lokalizacja: Do centrum Chanii z Maleme jest ok. 17,5 km., odległość do lotniska w Chanii to ok. 39km., do Heraklionu 157m.

Restauracje i sklepy: W Maleme znajdziemy wiele restauracji oraz tavern, głównie przy promenadzie, która ciągnie się do następnej miejscowości – Platanias. Oferta sklepów nie jest zbyt obszerna, jednak podstawowe produkty spokojnie możemy tutaj zakupić.

Plaża: Kamienista, przydatne będą specjalne buty do wody.

Życie nocne: Maleme jest spokojną, małą miejscowością w której za dużo się nie dzieje, chcąc zakosztować kreteńskiego, nocnego życia, najlepiej udać się do głośnego Platanias, które oddalone jest od Maleme ok. 6km.

Kissamos

Kissamos to bardzo urokliwe, portowe miasto znajdujące się północnym wschodzie Krety. Jest to miejscowość względnie spokojna, bardzo ładna oraz dająca możliwość dostania się z niej na cudną lagunę Balos oraz Gramvousę z wenecką twierdzą ( patrz : przewodnik zachód ). Miasto zdobi malowniczy port z wieloma restauracjami, który wieczorami zachęca do spacerów. Wybierając się na urlop do Kissamos, należy nastawić się na cudne widoki oraz typowo grecką architekturę, jednak to wszystko kosztem typowo turystycznych rozrywek.

Lokalizacja: Kissamos znajduje się 38.5 km. na wschód od miasta Chania, do lotniska jest stąd ok. 58km. Kissamos jest dobrym miejscem wypadowym na znane, a znajdujące się niedaleko plaże, takie jak Falasarna, czy Elafonissi.

Restauracje i sklepy: W mieście znajdziemy wiele sklepów i sklepików, jak i również Carrefoura. Restaruacji i tavern tutaj również nie brakuje. Największym powodzeniem cieszą się te położone w porcie, gdzie ciesząc się smacznym jedzeniem, oczy i uszy napawać można morzem i odgłosami fal.

Plaża: Plaża w Kissamos jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem fal, które występują w morzu, jak i podłoża po którym trzeba przejść, żeby się do nich dostać. W jednych miejscach będziemy mieli głównie do czynienia ze żwirkiem, w innych z kamieniami, a jeszcze gdzie indziej będziemy mogli stąpać po drobnym piasku.

Plaże w okolicach samego Kissamos są stosunkowo puste, prawdopodobnie ze względu na bliskość trzech innych plaż, które są jednymi z bardziej znanych na całej wyspie, a które przyciągają już znacznie większą liczbę plażowiczów. Mowa o lagunie Balos, na którą bardziej wytrwali mogą się wybrać pieszo z samego Kissamos ( ok. 7km. w jedną stronę ), plaży Falasarna z krystalicznie czystą wodą oraz Elafonissi, niegdyś z różowym piaskiem, który niestety w większości został już wywieziony przez turystów.

Życie nocne: Kissamos nie jest miastem typowo rozrywkowym, spodoba się osobom, które chcą odpocząć z dala od głośnych imprezowiczów. W porcie znajdziemy knajpki i bary, które działają do późnych godzin wieczorno-nocnych.

Missiria

Jest to malutka miejscowość tuż przy Rethymnonie, bo oddalona od niego o ok. 3 km., dlatego też spacerując między miastami niekoniecznie będziemy mieli świadomość, że nie jesteśmy już w jednym, ale w drugim mieście. Missiria jest dobrym miejscem dla osób, które chcą być w pobliżu Rethymno, ale samo centrum im nie odpowiada.

Lokalizacja: Missiria znajduje się przy Rethymnonie, ok. 3 km. na wschód ( w kierunku Adelianos Kampos, które również jest bardzo blisko ).

Restauracje i sklepy: Znajdziemy tutaj parę sklepów oraz tawern, jednakże ze względu na bliskość Rethymnonu, wybór tak naprawdę jest ogromny po przejściu paru kilometrów.

Plaża: Plaża w Missiri jest przede wszystkim żwirowa,  w wielu miejscach kamienista. Chcąc udać się na plażę bardziej piaszczystą, możemy skierować się w stronę Adelianos Kampos.

Życie nocne: W samej Missiri po zmroku jest raczej cicho, w Rethymnonie znajdziemy wiele barów, pubów oraz dyskotek.

Kato Stalos

Kato Stalos jest spokojną miejscowością położoną 10km od Chanii, która dopiero w ostatnich latach została odkryte jako miejsce turystyczne. Kato Stalo, czyli „Górne Stalos” wraz z drugą częścią miasteczka – Pano Stalos czyli „Dolne Stalos” tworzą jedną całość o nazwie Stalos, przy czym Kato Stalos znajduje się bliżej morza. Dolna część miasta jest bardziej zagospodarowana turystycznie aniżeli Górna, jednakże tak w tej pierwszej, jak i drugiej atmosfera jest spokojna i zachęcająca do miłego wypoczynku.

Lokalizacja: Stalos znajduje się ok. 10km od centrum Chanii, do lotniska jest stąd 31km.

Restauracje i sklepy: W Stalos zakupimy wszystkie podstawowe produkty, chcąc kupić coś bardziej wyspecjalizowanego możemy udać się do Chanii, bądź do Platanias, przy czym w tym drugim możemy się natknąć na wiele sklepów z chińską tandetą. Wybór restauracji jest również satysfakcjonujący.

Plaża: Plaża w Kato Stalos została nagrodzona certyfikatem Blue Flag nie tylko za czystość i ład, ale również za jej zagospodarowanie, które zadowoli praktycznie każdego. Tutejsza plaża jest długa i piaszczysta, chcąc wypożyczyć leżak i parasol nie będzie najmniejszego problemu.

Życie nocne: Stalos jest miejscem, które przypadnie do gustu osobom, które nie nastawiają się na głośne i długie imprezy, zaś te osoby, które chętnie zobaczyłby, jak wyglądają kreteńskie dyskoteki oraz kluby, będą mogły wybrać się do pobliskiego Platanias ( ok 3,5 km. ).

Agia Marina

Agia Marina jest nie za wielką miejscowością położoną na północy Krety ok. 9km. od centrum Chanii oraz 32km od lotniska w Chanii. Jest to typowo turystyczne miasteczko ze spokojną atmosferą, które również może być dobrym miejscem wypadowym na zwiedzanie zachodu wyspy, ale również na wycieczki do urokliwej Chanii, czy nocne eskapady do imprezowego Platanias, które oddalone jest od Agia Marina o niecałe 2 kilometry.

Lokalizacja: Agia Marina jest oddalona od centrum Chanii ok 32km. do lotniska w Chanii 32km. do Heraklionu 149km.

Restauracje i sklepy: W Agia Marina można znaleźć wiele dobrych restauracji oraz tawern. Asortyment sklepów również jest obszerny, w mieście możemy zakupić wiele pamiątek, głównie w postaci kreteńskiego rękodzieła ( uwaga na chińskie podróby).

Plaża: Plaża w Agia Marina z pewnością spodoba się małym wielbicielom wody, jak i ich rodzicom. Jest długa, piaszczysta plaża i bez wątpienia jej plusem jest płytka woda, która ciągnie na długo od brzegu. Bez problemu wypożyczymy tutaj leżaki i parasole, miłośnicy sportów wodnych również będą mieli okazję spróbować swoich sił  wypożyczając sprzęt w którejś z wypożyczalni.

Życie nocne: Mimo tego, że w Agia Marina nie uraczymy głośnych, typowych dyskotek, na brak rozrywek nie można tutaj narzekać. Jeżeli ktoś jednak wolałby odwiedzić typowy nocny klub, może spacerem dojść do Platanias, gdzie wybór dyskotek będzie bardzo duży.

Kolymbari (Kolimbari)

Kolymbari to nazwa małego, rybackiego miasteczka, które może się spodobać osobom ceniącym ciszę i spokój - Kolymbari jest miejscem niezatłoczonym. Będąc tutaj, warto udać się do Monastyru Gonii oddalonego ok. pół kilometra od miasteczka. Kolybari jest bardzo blisko innej miejscowości, którą odwiedzają turyści – Rapaniana, a do której można spokojnie dość pieszo.

Lokalizacja: Kolymbari znajduje się na północy Krety, ok. 24km. na zachód od Chanii. Do Kissamos Kastelli jest stąd ok. 15km. do Heraklionu ok. 162km.

Restauracje i sklepy: W miasteczku znajduje się sporo typowo rybackich tawern, w których warto skosztować właśnie ryb, ale i świeżych owoców morza. Ostatnimi laty powstało więcej sklepów, wybudowany został również market Carrefour ( przy którym znajduje się bankomat ).

Plaża: Plaża w Kolymbari jest kamienista oraz mało zatłoczona.

Życie nocne: W samym Kolymbari poza restauracjami takowego nie ma. Chcąc udać się na całonocną imprezę, najlepiej pojechać do Platanias, odległego o to  14km.

Rapaniana

Rapaniana jest miejscowością położoną nieopodal innego opisywanego wcześniej miasteczka - Kolymbari. Jest to niezwykle spokojne miejsce, do którego przybywając należy nastawić się na poszukiwanie atrakcji w innych miasteczkach, w pobliżu Rapaniana znajdziemy jedynie małą wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Lokalizacja: Rapaniana oddalona jest od centrum Chani o 23km., dystans do lotniska w Chanii to ok. 44km.

Restauracje i sklepy: W miasteczku znajdziemy parę knajpek, w których można zjeść w cenach zbliżonych do cen w większych miastach oraz parę sklepików z podstawowymi produktami. Po większe zakupy należy udać się do pobliskich, większych miejscowości lub do Chanii.

Plaża: Plaża w Rapaniana jest kamienista i niezbyt duża. Przydatne będą specjalnie buty do wody.

Życie nocne: W Rapaniana nie ma żadnych dyskotek, barów też jest niedostatek. Należy pamiętać, że jest to niezwykle ciche i spokojne miejsce.

Kavros

Kavros jest popularną miejscowością turystyczną zwłaszcza wśród Polaków ze względu na liczne hotele w okolicy, którymi ci się głównymi gośćmi. Jest to mała miejscowość znajdująca się po obydwu stronach ruchliwej drogi oraz ciągnąca się ciut w głąb lądu. W samym mieście wielu atrakcji nie ma, jednak niedaleko stąd znajduje się urocze jezioro Kournas z licznymi knajpkami dookoła, w których jedząc smaczne, kreteńskie jedzenie można cieszyć oczy wielokolorową wodą. Spragnieni małego wysiłku mogą tam wypożyczyć rower wodny lub kajak. Inną alternatywą jest sąsiadująca z Kavros miejscowość Giorgopoulis, która słynie z rzeki żółwi, którą również można przepłynąć rowerem wodnym lub kajakiem.

Lokalizacja: Kavros znajduje się na zachód od Chanii, do jej centrum mamy stąd 44,5km. do lotniska ok. 52km a tym samym niespełna godzinę jazdy. Do Rethymnonu Kavros dzieli 19km., a do miejscowości Kourna (jezioro) 4,2km.

Restauracje i sklepy: W Kavros jest wiele miejsc, gdzie można coś zjeść i się czegoś napić, znajdują się one po jednej i po drugiej stronie drogi. W mieście znajdziemy również kilka marketów typu Inka. „Poważne” zakupy można zrobić w Rethymno w sklepach takich jak Lidl, czy Carrfour.

Plaża: Plaża w Kavros przyciąga wiele osób z okolic z tego względu, że jest długa oraz piaszczysta. Jest w pełni zagospodarowana, tak więc wypożyczenie leżaka, czy parasola nie będzie najmniejszym problemem, podobnie jak wypożyczenie sprzętu wodnego.

Życie nocne: Większych dyskotek, czy klubów w Kavros nie ma. Możemy posiedzieć w jednej z wielu knajpko-barów serwujących rozmaite napoje. Spragnieni większych imprez mogą wybrać się do Rethymno.

Bali (Mpali)

Miejscowość o popularnej nazwie Bali jest małym, nadmorskim kurortem położonym u podnóża malowniczego wzgórza, tuż przy morzu oraz poniżej głównej drogi ciągnącej się od zachodu do wchodu wyspy. Jest to kameralna miejscowość, do której przyjeżdzające osoby nastawione na zwiedzenie raczej nie obejdą się bez samochodu. Teoretycznie z Bali można udać się autobusem do Rethymno, Chanii i Heraklionu, jednak przystanek autobusowy znajduje się przy drodze głównej, do której idąc pieszo z centrum miasteczka, trzeba liczyć minimum 20minut pod górę. Chcąc zwiedzać inne miejscowości Krety, należy przesiąść się na inny autobus w ww. miastach. Bali samo w sobie jest miejscem urokliwym, które pozbawione jest głośnej młodzieży z tego też względu, że jest ono „na poboczu”. Widoki mogą zapierać dech w piersiach niejednym fanom natury, osoby mające problemy z chodzeniem powinno pamiętać, że ze względu na położenie miasteczka, chcąc się gdzieś dostać trzeba pokonywać drogę to w dół, to w górę.

Lokalizacja: Bali położone jest na północy wyspy, przy drodze narodowej E75. Znajduje się ono przy skraju gór, które wpadają tutaj do morza. Odległość do Iraklio to 51,6 km. do Rethymno 31.5km. Chcąc udać się do nich autobusem, należy udać się na przystanek położony przy głównej drodze.

Restauracje i sklepy: W Bali znajduje się wiele restauracji, kafejek i tawern, sklepy również mają w miarę szeroki asortyment i powinniśmy kupić większość rzeczy, które potrzebujemy.

Plaża: Plaże w Bali są głównie piaszczyste, jednak w morzu można spotkać większe kamienie i skałki, na które trzeba uważać. Przy największej plaży rozciąga się malowniczy deptak z licznymi barami. Bali słynie również jako miejsce idealne do nurkowania, stąd w mieście znajduje się parę szkół uczenia nurkowania, jak i również wypożyczalni odpowiedniego sprzętu. Znajdziemy tutaj również mały port, który stwarza okazję do porobienia wielu malowniczych zdjęć.

Życie nocne: W Bali znajdziemy bary i nawet dwie dyskoteki, jednak nie jest to miejsce szczególnie tętniące życiem w nocy.

Agia Galini

Agia Galini jest  małym kurortem turystycznym, a jednocześnie portowym miasteczkiem położonym na południu wyspy. Życie tutaj koncentruje się przy malowniczym porcie znajdującym się w dolnej części miasta. Agia Galini zachwyca spokojną, wręcz sielską atmosferą oraz typowo grecką architekturą. Spędzając tutaj czas ma się wrażenie, że zatrzymał się on w miejscu. Osoby, które będą chciały pozwiedzać Kretę na własną rękę - w tym jej południe, będą z miejscowości bardzo zadowolone, gdyż zwiedzanie stąd innych miejsc przy pomocy samochodu jest bardzo wygodne.

Lokalizacja: Agia Galini znajduje się na południu Krety ok 80km. od Heraklionu (pokonując tą trasę trzeba liczyć ok. 1,5godziny) oraz 52,5km. od Rethymno (około godzina jazdy samochodem).

Restauracje i sklepy: W Agia Galini jest wiele restaruacji, tawern oraz kawiarni. Znajdziemy je zarówno w głębi miasteczka, jak i oczywiście przy samym porcie. Jest tu również parę sklepików z pamiątkami oraz parę greckich ‘ marketów’, także zakupy w mieście nie powinny być problemem.

Plaża: Plaża w Agia Galini jest piaszczysto-żwirowa oraz w pełni zagospodarowana. W okresie sezonu letniego można tutaj wypożyczyć sprzęt wodny oraz oczywiście leżaki i parasol. Może Libisjkie, w którym będziemy się tu kąpać, przypomina o bliskości Afryki oddalonej od Krety ok. 300km.

Życie nocne: W miasteczku znajdziemy parę barów i knajpek, jednak na większe dyskoteki/kluby nie mamy co liczyć. Jest to miejsce dla osób, które pragną odpocząć oraz dla osób nastawionych na zwiedzanie całej Krety.

Rethymno

Rethymno jest niezwykle popularnym miejscowością na zachodzie Krety, trzecią co do wielkości po Heraklionie i Chanii. Jest to miasto pełne uroku, atrakcji i zabytków, w architekturze łączą się tu dwa wpływy – turecki oraz wenecki.

Rethymno, podobnie jak Chania posiada stare miasto z małymi i wąskimi uliczkami, które zachęcają do spacerowania, a sklepiki na nich się mieszczące - do zaglądania w ich barwne wnętrza. W Rethymnonie znajduje się również wiele hoteli i sklepów, które w trakcie sezonowych wyprzedaży oblegane są przez miejscowe ( i nie tylko ;) ) kobiety oraz port, który przyjmuje małe statki, głównie wycieczkowe.

Niemożność przyjmowania dużych liniowców spowodowana jest zamulonym dnem, przez co dzisiejsza rola portu Rethymno jest znacznie mniejsza niż przed laty. Rethymno swoim charakterem bardziej przypomina Chanię, niż Heraklion. Od tego drugiego jest zdecydowanie ładniejsze i dużo bardziej urokliwe. Do ważniejszych zabytków w Rethymnonie należy przede wszystkim włoska Fortezza królująca nad miastem, ale również wenecka fontanna Rimondi na starym mieście, meczet Naratzes w podobnej lokalizacji oraz wiele innych - tak weneckich, jak i tureckich, pozostałości.

Lokalizacja: Rethmno, czyli stolica nomosu ( prefektury ) Rethymno znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, oddalone jest od Heraklionu o ok. 82km ( droga wiedzie główną trasą oznaczoną numere E75, wynosi ok. 1 – 1,5 godz. ), do Chanii ok. 65km., ta sama trasa, czas podobny.

Restauracje i sklepy: Jak na wielkie miasto przystało, Rethymnon pochwalić się może bardzo dużą ilością tak sklepów, jak i rozmaitych restauracji. Wszystkiego mamy tutaj „do wyboru, do koloru”.

Plaża: Plaża w Rethymnonie jest w miarę długa, piaszczysta oraz w pełni zagospodarowana.

Życie nocne: W mieście znajdziemy wiele atrakcji praktycznie w każdej jego części. Mieszczą się tutaj bary, kawiarnie, restauracje, dyskoteki oraz liczne kluby.

Chania

Chania będąc stolicą nomosu Chania,  to drugie co do wielkości największe miasto Krety, wyprzeda ją tylko Heraklion. Również w tym przypadku, jak na duże miasto przystało - Chania posiada bogate zaplecze turystyczne oraz okołoturystyczne, czyniąc ją miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wiedzieć, że Chania uznawana jest za najpiękniejsze miasto na całej wyspie, zdobi ją wiele zabytków weneckich oraz tureckich, a na ich czele stoi przepiękne stare miasto, które swoimi rozmiarami znacznie przewyższa to w Rethymnonie. Ozdobą Chanii bezsprzecznie jest też Port Wenecki, który powstał z rąk Wenecjan w XIV wieku. Dziś nim spacerując można podziwiać piękno tamtejszej architektury, ale uwagę przykują też dorożki z końmi w zabawnych sombrero na głowie.

Kto będzie na Krecie, koniecznie powinien choć na chwilę przybyć do Chanii, żeby pospacerować niekończącymi się uliczkami starego miasta lub wypić w urzekającym porcie lampkę wybornego, kreteńskiego wina.

Lokalizacja: Chania znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, oddalona jest od Rethymno o ok.60km. do Heraklionu mamy stąd 140km.

Restauracje i sklepy: Chania jest niezwykle obfita w rozmaite sklepy, sklepki oraz markety, w których można kupić dosłownie wszystko. Dodatkowo odwiedzić można halę targową wybudowaną w 1923, która uchodzi za jedną z piękniejszych w całej Helladzie, a na której terenie możemy dostać niemalże wszystkie kreteńskie produkty. Restauracje w Chanii cieszą się dużą popularnością, jedzenie jest tu bardzo smaczne a ceny przeróżne w zależności od miejsca.

Plaża: W samej Chanii, jak i w miejscowościach z nią sąsiadujących wybór plaż jest bardzo duży, znajdziemy tutaj plaże piaszczyste, kamieniste, żwirowe i mieszane.

Życie nocne: Bardzo rozwinięte. Miłośnicy nocnych szaleństw znajdą w Chanii wiele dyskotek, klubów i barów czynnych do samego rana.

Stavros

 

Miejscowość znajdująca się na Półwyspie Akrotiri, większości z nas kojarząca się z Grekiem Zorbą. To tutaj właśnie Alexis Zorba - bohater książki Kazantsakisa, a później filmu nakręconego przez Michalis'a Kakogiannis'a, uczył tańczyć swojego przyjaciela po zawaleniu się ich wielkiego przedsięwzięcia.

W latach kręcenia filmu (1964), Stavros było spokojną, rybacką wioską z jedną drogą, dziś jest miejscowością w dalszym ciągu spokojną, lecz na swej popularności zdaje się zyskiwać każdego roku. Bez wątpienia do zalet miejscowości można zaliczyć piękną, piaszczystą plażę oraz bliskość lotniska w Chanii - oddalone o niespełna 10km, dzięki czemu Stavros jest idealnym miejscem, w którym warto się zatrzymać tuż przed albo po locie. Stavros spodoba się osobom ceniącym ciszę i spokój oraz rodzinom z dziećmi – przede wszystkim ze względu na wspomnianą wcześniej plażę.

Lokalizacja: Stavros oddalone jest od lotniska w Chanii o 10km, od centrum Chanii – 15km. W Stavros znajduje się przystanek autobusowy KTEL, jednak ze względu na to, że autobusy do miejscowości jeżdżą rzadko (a w niedziele w ogóle), wygodnie jest wynająć samochód.

Restauracje i sklepy: W Stavros nie uraczymy wielkopowierzchniowych marketów (stan na początek roku 2016), ale kilka sklepów ( w tym mała INKA) pozwoli nam się zaopatrzyć w większość produktów codziennego użytku. Restauracje zlokalizowane są przy porcie (oraz górze), niegdyś najbardziej znaną była restauracja 'Christina', w której wnętrzu na barze, dumnie prezentowała się statuetka Oscara z filmu Grek Zorba. Niestety w 2012 roku restauracja spłonęła, na szczęście sam Oscar ocalał i latem można go podziwiać w galerii na plaży. Niemniej pozostałe restauracje cieszą się dużym zainteresowaniem i serwują przede wszystkim dania kuchni greckiej, ale nie brakuje i innych.

Plaża: Główna plaża znajduje się u podnóża majestatycznej góry, która zagrała jedną z głównych ról w filmie Grek Zorba. Jest to plaża piaszczysta i szeroka, z płytką, turkusową wodą. Dobrze zagospodarowana, osłonięta od wiatru. plaża znajduje się w odległości ok. 200 metrów dalej w kierunku północno - zachodnim, jest bardziej kameralna, bardziej kamienista, niż piaszczysta i mniej zagospodarowana, niż główna plaża. .

Życie nocne: Ponieważ Stavros jest miejscowością spokojną, klubów i dyskotek tutaj nie uraczymy.

 
 
Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl