Standard hoteli na Krecie
Nastawiając się bardziej na błogie lenistwo, niż zwiedzanie, dobór odpowiedniego hotelu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, czy nasze wakacje będą udane, czy wręcz odwrotnie.
Przy wyborze odpowiedniego hotelu można posiłkować się rankingami, których wyniki można znaleźć bez problemu w Internecie, ale zawsze trzeba podchodzić do nich z dystansem. Zasada jest ogólnie taka, że opinie bywają skrajnie różne od „nigdy tam nie jedźcie” po „ideał pod każdym względem”, a jak to zwykle bywa - prawda leży gdzieś po środku.
Często zdarza się, że hotele mają tzw. „nowe” i „stare” części, przy czym „nowa” niekoniecznie oznacza, że została niedawno wybudowana, a częściej oznacza to, że przeszła niedawno remont. Główna zasada jest taka, że jeżeli decydujemy się na hotel, który położony jest w centrum kurortu z długimi tradycjami, bezpośrednio przy plaży, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest on stary. Im dalej od centrum i im dalej od plaży, tym hotele są zwykle nowsze. Zasada ta nie dotyczy oczywiście tzw. „młodych kurortów”, które znajdują się np. w Egipcie, ponieważ tam sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Ziemia jest tam tania, a kurorty wyrastały jak grzyby po deszczu „pośrodku niczego” , wzdłuż wybrzeża, dlatego jadąc do np. Taby, wszystkie hotele, które tam znajdziemy będą nowe lub prawie nowe.
Klasyfikacja
Jeżeli chodzi o standard hoteli, jest on różny w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Należy pamiętać o tym, że gwiazdki, które spotkamy przy opisach hoteli, oznaczają w każdym kraju co innego. Kategoryzacja nie jest ujednolicona. Oczywiście są przyjęte pewne międzynarodowe zasady dotyczące nadawania gwiazdek, ale nie są one obligatoryjne i często są stosowane wybiórczo w poszczególnych krajach.
Wybierając się na wypoczynek do Grecji i do Włoch, należy pamiętać o tym, że w tych krajach standard hoteli jest zawyżony o jedną gwiazdkę, co oznacza, że przykładowo standard hotelu 3* w Polsce, odpowiadać będzie hotelowi 4* w Grecji. Wybierając się do Egiptu, spotkać możemy olbrzymie kompleksy hotelowe posiadające nawet po 20 basenów, których nie spotkamy wybierając się gdzie indziej. Dlaczego? Ze względu na nieporównywalnie wyższy koszt zakupu ziemi lub prozaicznie - brak miejsca na budowę tak rozległego hotelu. Ogólnie wygląda to tak, że im kraj ma dłuższe tradycje turystyczne (oczywiście mowa w tym przypadku o Europie, a nie o krajach arabskich takich jak Egipt, Turcja, Maroko, Tunezja oraz o wyspach Kanaryjskich), tym hotele są mniej rozległe i mniej luksusowe.
Wybierając się na Kretę należy pamiętać o tym, że kategoryzacja hoteli jest zaniżona. Jadąc do hotelu *** należy się spodziewać, że standard nie będzie wysoki. Należy być również przygotowanym na to, że kreteńskie łazienki są prawie zawsze małe i często brodziki od prysznica nie są oddzielone w żaden sposób od podłogi, co powoduje zalanie całej łazienki podczas mycia się. Zaniżony standard hoteli wynagradza jednak sama Kreta, która jest niesamowicie urokliwa, zróżnicowana i piękna. To wszystko sprawia, że o drobnych niedogodnościach bardzo szybko się zapomina.
Wyżywienie
Dzisiejsze oferty pozwalają wybrać hotele z różnymi opcjami wyżywienia, zaczynając od jego całkowitego braku, poprzez BB (tylko śniadania), HB (śniadania i obiadokolacje) do coraz popularniejszego ostatnimi czasy - All Inclusive.
Którą opcję wybrać?
Oczywiście zależy to od naszych oczekiwań dotyczących tego, w jaki sposób mamy ochotę spędzić nasze wakacje. W przypadku, kiedy mamy ochotę na lenistwo i przysłowiowe „nie robienie niczego”, dobrym rozwiązaniem jest All Inclusive, natomiast gdy jesteśmy bardziej nastawieni na zwiedzanie, lepszym rozwiązaniem jest brak wyżywienia, BB, lub HB. Trzeba pamiętać o tym, że hotele w większości przypadków serwują specjały „kuchni międzynarodowej”, dlatego chcąc skosztować lokalnych przysmaków, będzie trzeba się wybrać do którejś z lokalnych knajpek.
Wybierając opcję All Inclusive należy się liczyć z tym, że niekoniecznie oznacza ona „wszystko w cenie”, jak często zachwalają ją sprzedawcy. Oznacza ona wyżywienie (i czasami również inne usługi) według konkretnego programu. Zazwyczaj w ramach All Inclusive znajdziemy 3 posiłki, napoje alkoholowe i bezalkoholowe (różnej jakości i często o niewielkiej różnorodności) w określonych godzinach w wybranych barach, często przekąski między posiłkami oraz np. sejf na cały okres pobytu w hotelu. O dokładny program All Inclusive należy zawsze zapytać sprzedawcę, aby uniknąć rozczarowania.
Wszystkim, którzy wybierają się na Kretę w celu jej jak najlepszego poznania, proponujemy wybrać brak wyżywienia lub opcję BB (tylko śniadania). Pozwoli to na pełną dowolność w organizowaniu sobie pobytu (bez ograniczeń spowodowanych porami posiłków, czy ich utratą ) oraz naprawdę dobre poznanie kreteńskiej kuchni, której specjały znane i cenione są na całym świecie.
Dla osób, które samodzielnie chciałyby przygotować dania z Grecji i Krety rodem, przygotowaliśmy przepisy na najsmaczniejsze kreteńskie dania, które znajdziecie tu.