Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>INFORMACJE OGÓLNE O KRECIE  >>>GEOGRAFIA 

Geografia

Kreta jest pod względem wielkości piątą wyspą morza śródziemnego (największe to Sycylia, Sardynia, Cypr oraz Korsyka). Jej powierzchnia wynosi 8374 km2. Ze wschodu na zachód ma 260km długości, jej szerokość waha się miedzy 12 a 60 km. Kreta jest w ciągłym ruchu. Obecnie przesuwa się ona na południe z prędkością ok. centymetra na ćwierć wieku. Łatwo policzyć, za ile lat dotrze do Afryki od brzegów której dzieli ją ok. 300 km. Ruch lądu odbywa się również w pionie. Część zachodnia unosi się, podczas gdy wschodnia zanurza się w głębinę. Różnice te wynoszą już metry i starożytne porty na zachodzie wyspy leżą dziś na skałach, kilka do kilkunastu metrów nad lustrem wody (np. Falasarna), a porty na wschodzie znajdują się na dnie morza (np. Olous).

 

Większość powierzchni wyspy zajmują góry. Ich budulcem jest skała wapienna, dowód na to, że Kreta była kiedyś dnem morskim. Główne pasma górskie to (z zachodu na wschód):

  • Pasmo górskie Lefka Ori o najwyższej grani sięgającej 2453m n.p.m.
  • Łańcuch gór Idajskich (Ida) ze szczytem Psiloritis o wysokości 2456 m n.p.m.
  • Pasmo górskie Dikki z najwyższym szczytem sięgającym 2148 m n.p.m
  • Masyw Orno o najwyższej grani 1476 m n.p.m.

 

Na Krecie znajdują się dziesiątki wąwozów, z jednym który jest najdłuższy w Europie (Samaria), i tysiące dużych jaskiń (przeszło 3000 jaskiń jest już skatalogowanych). Jedna z nich należy do najdłuższych grot na świecie. Nazywa się Gougouthakas, leży na wysokości 1500m n.p.m. i ma 1208m głębokości. Odkryta została dopiero w 1999 r. a zdobyta w 2001.

Wody pitnej na Krecie nigdy nie brakowało, ale rzek czy jezior w polskim rozumieniu praktycznie tu nie ma. Jezior jest parę, a rzek zaledwie siedem i bardziej zasługują na nazwę cieku, czy potoku niż rzeki.

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl