Alkohole (co pić na Krecie?)
Integralną częścią diety każdego Kreteńczyka jest alkohol;) Do najbardziej lubianych na wyspie alkoholi należą wino, retsina, ouzo oraz raki. Co ciekawe, tak kojarzona z Grecją Metaxa, która jest numerem jeden na liście greckich alkoholi eksportowych, jest tu bardzo mało popularna.
Można powiedzieć, że wino jest na Krecie częścią kultury. Podaje je się do wszystkich posiłków. Roczna produkcja wina na wyspie wynosi przeszło 100 mln litrów rocznie a te najbardziej znane pochodzą z Archanes, Dafnes, Rezy oraz Sitia. Wyróżniamy wina wytrawne (xiros), półwytrawne (imixiros), słodkie (glikos) oraz półsłodkie (glikos). Największą popularnością na wyspie cieszą się wina wytrawne, a ich nazwy często nawiązują do minojskiej przeszłości.
Retsina, mimo że nie jest trunkiem dla Krety charakterystycznym, jest na wyspie bardzo popularna. Jest to białe wino, do którego produkcji dodaje się żywicę sosnową. Proces przedostawania się do wina specyficznego smaku żywicy niegdyś następował podczas leżakowania w drewnianych, zabezpieczonych właśnie żywicą beczkach, dziś wielcy producenci retsiny wytwarzają ją przy pomocy metalowych kadzi, jednak domieszek żywicy jest w dalszym ciągu do retsiny dodawany. Co ciekawe, Retsina butelkowana jest zupełnie inaczej niż wino w jasnych, kapslowanych butelkach, co niejednego konesera wina przyprawia o ból głowy;) Polecamy drinka Retsiny ze Spritem w proporcjach 1 do 1.
Ouzo to produkowana w całej Grecji wódka o smaku anyżu. Są wielcy zwolennicy i wielcy przeciwnicy jej smaku. Osobiście nie spotkaliśmy się z nikim, kto byłby wobec jej smaku obojętny. Ouzo pite jest przeważnie na końcu posiłku wymieszane z wodą, przez co zyskuje mleczną barwę.
W części zachodniej Krety popularne są również tak zwane shoty, czyli drinki „na raz”, które sporządza się z ouzo wymieszanego z sokiem pomarańczowym.
Raki to, nazywając rzecz po imieniu, dobry, kreteński bimber produkowany z winogron. Bimber ten jest charakterystyczny dla wszystkich krajów basenu morza śródziemnego. Na Rodos nazywa się np. Suma, na Chorwacji Rakija a we Włoszech Grappa.
Jako że mieszkańcy Krety zawsze do końca wykorzystywali to, co dawała im natura, tak dalej ta tradycja często jest praktykowana, a przykładem jest właśnie raki. Raki powstaje z białych winogron, jednak są to winogrona, która wcześniej zostały wykorzystane do produkcji wina. Nie rzadko w trakcie produkcji raki dodawane są do niego różne dodatki, takie jak gałąź rozmarynu, czy miód,uzyskując wtedy bardzo popularne „rakomelo” (nazwa pochodzi ze słów ‘raki’ oraz ‘melo’, które oznacza ‘miód’- „ρακό-μελο” ).
Rakomelo można w niektórych sklepach (lub bezpośrednio u gospodarza) kupić gotowe, jeśli jednak nie mamy gotowego produktu a chcielibyśmy sprawdzić, czy smakowałby, możemy do kieliszka z raki dodać łyżeczkę miodu, wymieszać zawartość a następnie wypić wszystko „na raz”.
Niemal zawsze po każdym posiłku, czy to rodzinnym, czy w restauracji, podawane jest raki. Podawane jest ze względu na dobry wpływ na trawienie (przynajmniej tak utrzymują Kreteńczycy ;)) oraz na gościnność. Będąc na Krecie, jeśli zostaniemy poczęstowani przez gospodarza szklaneczką raki, również – oczywiście jeśli pozwala nam na to stan zdrowie oraz inne okoliczności – powinniśmy przyjąć toast, w innym przypadku może to zostać odebrane niezbyt miło.
Pamiętajmy jednak o tym, że raki jest bardzo mocnym alkoholem, który zawiera od 30 do nawet 65% czystego alkoholu, należy więc pić go z umiarem i nigdy nie mieszać z innym wysokoprocentowym trunkiem (chyba, że bardzo mocne uderzenie do głowy nie będzie nam przeszkadzać ).