Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KRETĄ  >>>BARBAROSSA 

Barbarossa

Barbarossa jest nazwiskiem bardzo znanym, wysławionym między innymi przez znaną Disney’owską trylogię „Piraci z Karaibów”. Kim jednak tak naprawdę był Barbarossa? Czy taka postać rzeczywiście istniała…? Odpowiedź na te pytania brzmi „tak”!

Ba, Barbarossa było dwóch, byli to bracia o rudych brodach ( Barba – broda, rossa – czerwona ), słynący ze swoich pirackich wojaży.

 

Ci prawdziwi Barbarossa znacznie różnili się od tego ukazanego w filmie. Po pierwsze, jak już zostało to zauważone, Barbarossów było dwóch – Aruj oraz Khayrad'din, urodzeni w latach 70-tych XIV wieku. Druga istotna różnica, to miejsce pochodzenia piratów. Disney jako miejsce pochodzenia pirata przedstawił Karaiby, prawda jest jednak taka, że bracia Barbarossa pochodzili z…Grecji! Urodzili się oni na wyspie Lesbos, ich dalsze poczynania związane były z Imperium Osmańskim, kiedy to pływali pod turecką banderą, siejąc postrach na Morzu Śródziemnym.

Aruj, czyli młodszy brat, zaczął zajmować się grabieniem statków już na swojej rodzimej wyspie Lesbos, jednak niedługo potem został wzięty w niewolę przez Kawalerów Rodyjskich.

Egipskie siły uwolniły brata Barbarossę  z niewoli, a ten w przyszłości wraz ze swoim bratem „pracował” na wodach okalających Aleksandrię dla miejscowego watażki.  

Przez kolejne lata bracia zmieniali swoje obszary działania, od Dżerby, poprzez ataki na Hiszpanię, po Grecję, a jednym z miejsc, które często „odwiedzali” była właśnie Kreta.

Miasta takie jak Sitia, Paleochora, czy Chania, ale też i inne, znacznie ucierpiały pod koniec XVI wieku, kiedy to bracia Barbarossa byli często ich nieproszonymi „gośćmi”.

Jeżeli udamy się do Rethymonu, po przejściu do portu, dostrzeżemy nieduży, turystyczny statek, który nosi nazwę „Barbarossa”.

 

Pamiętajmy więc, że Barbarossa był postacią jak najbardziej prawdziwą, jednak z Karaibami nie miał on właściwie nic wspólnego ;)

WYNAJEM SAMOCHODÓW (sprawdź wszystkie » )
Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie informacje i materiały zamieszczone na stronach internetowych WiemGdzieJade.pl nie są ofertą handlową w świetle przepisów kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Wobec wszelkich produktów i usług firmy WiemGdzieJade.pl nie mają zastosowania przepisy ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ustawy z 2.03.2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Nazwa, logo oraz pozostałe nazwy i znaki słowne, słowno-graficzne oraz graficzne prezentowane na tej stronie są zarejestrowanymi znakami towarowymi. Wszystkie znaki towarowe i materiały, jakie można ujrzeć lub przeczytać na tej stronie są chronione przepisami prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane bez wcześniejszej pisemnej zgody właściciela.