Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KRETĄ  >>>BARBAROSSA 

Barbarossa

Barbarossa jest nazwiskiem bardzo znanym, wysławionym między innymi przez znaną Disney’owską trylogię „Piraci z Karaibów”. Kim jednak tak naprawdę był Barbarossa? Czy taka postać rzeczywiście istniała…? Odpowiedź na te pytania brzmi „tak”!

Ba, Barbarossa było dwóch, byli to bracia o rudych brodach ( Barba – broda, rossa – czerwona ), słynący ze swoich pirackich wojaży.

 

Ci prawdziwi Barbarossa znacznie różnili się od tego ukazanego w filmie. Po pierwsze, jak już zostało to zauważone, Barbarossów było dwóch – Aruj oraz Khayrad'din, urodzeni w latach 70-tych XIV wieku. Druga istotna różnica, to miejsce pochodzenia piratów. Disney jako miejsce pochodzenia pirata przedstawił Karaiby, prawda jest jednak taka, że bracia Barbarossa pochodzili z…Grecji! Urodzili się oni na wyspie Lesbos, ich dalsze poczynania związane były z Imperium Osmańskim, kiedy to pływali pod turecką banderą, siejąc postrach na Morzu Śródziemnym.

Aruj, czyli młodszy brat, zaczął zajmować się grabieniem statków już na swojej rodzimej wyspie Lesbos, jednak niedługo potem został wzięty w niewolę przez Kawalerów Rodyjskich.

Egipskie siły uwolniły brata Barbarossę  z niewoli, a ten w przyszłości wraz ze swoim bratem „pracował” na wodach okalających Aleksandrię dla miejscowego watażki.  

Przez kolejne lata bracia zmieniali swoje obszary działania, od Dżerby, poprzez ataki na Hiszpanię, po Grecję, a jednym z miejsc, które często „odwiedzali” była właśnie Kreta.

Miasta takie jak Sitia, Paleochora, czy Chania, ale też i inne, znacznie ucierpiały pod koniec XVI wieku, kiedy to bracia Barbarossa byli często ich nieproszonymi „gośćmi”.

Jeżeli udamy się do Rethymonu, po przejściu do portu, dostrzeżemy nieduży, turystyczny statek, który nosi nazwę „Barbarossa”.

 

Pamiętajmy więc, że Barbarossa był postacią jak najbardziej prawdziwą, jednak z Karaibami nie miał on właściwie nic wspólnego ;)

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl