Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>HISTORIA I KULTURA KRETY  >>>ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI W GRECJI  >>>ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 

25 marca - Święto Niepodległości

 

25 marca w całej Grecji odbywa się jedno z największych greckich świąt – Dzień Niepodległości.  Święto to jest upamiętnieniem Powstania Narodowego, które wybuchło dokładnie 25 marca 1821 roku, a które z czasem doprowadziło do wyzwolenia Grecji.

 

Tego samego dnia odbywało się Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które po dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych Świąt Kościoła Ortodoksyjnego, a które tamtego roku stało się punktem zapalnym do zmobilizowania się greckiej ludności i decydującego przeciwstawienia się tureckiej okupacji.  Przyczynił się do tego gest Biskupa Germanosa w klasztorze Agia Lavra na Peloponezie, który to wywiesił grecką flagę, następnie błogosławiąc ją  dał początek rewolucji przeciwko tureckim okupantom, która miała przynieść Grecji wyzwolenie.

 

Tak też się stało, jednak nie od razu...

 

Grecja włączona była w skład Imperium Osmańskiego od 1453roku, przez  niemalże 400lat, Grecy wielokrotnie próbowali się wyzwolić z niewoli, jednak bezskutecznie.

W dniu kiedy ogłoszona została oficjalna rewolucja, czyli 25 marca 1821roku, w całej Grecji  dumnie rozbrzmiewało hasło  „Elefthería í Thánatos” (gr. Ελευθερία ή θάνατος ), czyli ‘Wolność albo śmierć”.

 

W czerwcu 1822roku Grecy odbili z rąk Turków Ateny, jednak 5 lat później dzisiejsza stolica Grecji, jak i wiele innych greckich miast i wysp, zostały przez Turków ponownie odbite.

Siły greckie zaczęły słabnąć, wydawało się, że mieszkańcy Hellady nie zdołają się już wyzwolić z tureckiej niewoli, lecz po 7latach od zapoczątkowania rewolty, do konfliktu zaangażowały się Rosja, Anglia oraz Francja.

 

Pomoc europejskich sił okazała się nieoceniona, mieszane wojska angielsko-francusko-rosyjskie zdołały zniszczyć Ottomańsko-Egipską flotę, co w rezultacie w połączeniu z obleganiem murów Konstantynopola przez Rosjan, zmusiło Sułtana Mahmuda II do podpisania Traktatu adrianopolskiego, który kończąc wojnę rosyjsko-turecką, jednocześnie zagwarantował niepodległość w Grecji.  Grecka autonomia została potwierdzona  w 1830roku w Protokole Londyńskim, dwa lata później powstało Królestwo Grecji, w trakcie którego trwania (oraz dalszych wojen i porozumień) zostały określone granice współczesnej Grecji).

 

Święto Niepodległości Grecji jest jednym z najważniejszych dni w całej Grecji, w związku z czym jest i hucznie obchodzone.

Każdego roku 25marca, w każdym mieście i miasteczko odbywa się szkolna parada z niesieniem greckiej flagi, jej uczestnicy mają na sobie tradycyjne, greckie stroje, w których dumnie maszerują.

W stolicy Grecji – Atenach, Dzień Niepodległości jest obchodzony niezwykle hucznie – w paradzie biorą między innymi czołgi i samoloty (których jednak liczbę się redukuje(w roku 2013 do zera) ze względu na kryzys gospodarczy).

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl