Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>HISTORIA I KULTURA KRETY  >>>ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI W GRECJI  >>>BOŻE NARODZENIE 

 

Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone w Grecji 25 Grudnia, a więc tak jak i w Polsce.

 

95% Greków, bo tyle należy do Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego,  dzień ten obchodzi z roku na rok coraz bardziej uroczyście, przy czym najważniejszym świętem jest w dalszym ciągu Wielkanoc.

Jak zatem wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Grecji? Czy różnią się czymś od naszych? Jeśli tak, to czym i jak bardzo?


Stąpając po greckich ulicach w okoliciach Świąt, zewsząd dostrzegać będziemy kolorowe lampki, pięknie uzdobione choinki i całą masę innych dekoracji, które mają nam mówić – tak! To już zaraz będą święta!Radujmy się!.

Co jednak ciekawe, w Grecji symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest łódka – to za sprawą świątecznego patrona, czyli Mikołaja, a ten – przypominamy, w Grecji jest patronem rybaków. Dlatego też równie często,a w zasadzie i częściej aniżeli choinki, napotkać można przystrojone łódki i łódeczki, które stoją od 6 Grudnia,czyli dnia Św. Mikołaja.

 

Przed Świętami

Według tradycji przez 40 dni poprzedzającyh Boże Narodzenie, powinno zachować się post – wstrzymywać się od spożywania potraw mięsnych, ale też żyć zdrowo – czy to poprzez rzucenie nałogów, czy chodzenie na basen.

Im bliżej Świąt, tym domy lśnią coraz bardziej, a spiżarnie robią się coraz pełniejsze smakołyków, które będą cieszyć całe rodziny po skończeniu postu.

W niektórych domach w okresie świątecznym znaleźć można gałązke bazylii owiniętą wokół drewnianego krzyża.  Codziennie jeden z mieszkanców domu powinien ową gałązkę wraz z krzyżem zamoczyć w święconej wodzie i skropić każde z pomieszczeń. Pytacie po co? A po to, żeby spłoszyć Killantzaroi, czyli złosliwe gobliny, które tylko czyhają na to, żeby coś spocić.

Ponieważ owe złośliwe stwory wchodzą do domów przez kominy, powinno się pilnować, aby ogień palił się w nich nieustannie 12 dni (od 25tego grudnia do 6tego Stycznia – Trzech Króli).

 

 

A jak wygląda Wigilia?

Na ulicach słychać kalanda, czyli kolendy, to przede wszystkim za sprawą dzieci, które chodzą od domów do domów, radośnie śpiewając, uderzając przy tym w trąjkąt (niegdyś patelnie i inne głośne ‘instrumenty) i nierzadko dostając drobne pieniądze lub słodycze. Wigilia obchodzona jest przez Greków spokojnie, podczas nieobecności dzieci, przede wszystkim trwają przygotowania do kolejnych dni, w ktrakcie których jedzone będą liczne smakowite, tradycyjne potrawy.  Niemal w każdym greckim domu na stole znajdzie się ‘christopsomo’ – czyli chleb Chrystusa – okrągły  i słodki  bochenek (często z rodzynkami), na którego skórce znajduje się krzyż lub symbol odzwierciedlający pochodzenie rodziny – na wyspach często znajdzie się wzór ryby, a poza chlebem Grecy będą jedli prosię, jagnięcinę lub indyk oraz słodkie ciasteczka melomakarona. Jedno jest pewne – pyszności w ten czas nie zabraknie.

 

Nabożeństwo w kościele rozpoczyna się 25 grudnia  o godzinie 04:00 i trwa do wchody słońca. Po nim rozpoczyna się wspólne ucztowanie, rodzina, znajomi i przyjaciele odwiedzają się, pozdrawiając wszystkich słowami ‘Chronia polla’, nierzadka wieczorem przenosząc się do klubów i dyskotek.

Okres świąteczny trwa do 6 grudnia czyli Święta Trzech Króli, a prezenty rozdaje się nie 24tego grudnia, a 1 stycznia.

 

 

 

 

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl