Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>CO WARTO WIEDZIEĆ JADĄC NA KRETĘ  >>>TRANSPORT I KOMUNIKACJA  >>>Transport publiczny 

Transport Publiczny na Krecie

Lokalne autokary miejskie i międzymiastowe nazywają się KTEL i oferują komfortowe, chodź nie koniecznie tanie przewozy pomiędzy ważniejszymi miastami i kurortami turystycznymi. Rozkład jazdy (którym należy się sugerować tylko na dworcach głównych miast, ponieważ w pozostałych przypadkach jeżdżą często jak chcą) znajdziecie na: bus-service-crete-ktel.com

Wszystkie autokary kursujące na dłuższych trasach posiadają (teoretycznie) wyłącznie siedzące miejsca (chociaż zdarza się, że w sytuacji kiedy autokar jest pełny, kierowca wpuści część osób "na stojąco"), autokary jeżdżące na krótkich trasach mają dodatkowo miejsca stojące. Jeżeli rozpoczynamy swoją podróż nie z głównego przystanku, powinniśmy wypatrywać nadjeżdżający autobus, aby po chwili dać znać, że chcemy do niego wśiąść. Oczywiście nie oznacza to, że mamy wbiegać na jezdnię, wystarczy wstać z ławki, jeżeli na takiej akurat siedzimy lub też pomachać w stronę kierowcy. Może się również zdarzyć, że kierowca autobusu mimo zauważenia nas nie zatrzyma się i przejedzie dalej. Nie należy się martwić taką sytuacją, oznacza ona bowiem, że autobus był pełen i wówczas należy poczekać na kolejny.

Bilety zakupić możemy na 4 sposoby. Jeśli rozpoczynamy podróż z dworca autobusowego, bilet zakupujemy w kasie, jeśli ze zwykłego przystanku, zwykle bilet można kupić w pobliskim markecie. Zdarza się również, że bilet można zakupić już w samym autokarze, a wygląda to w ten sposób, że po wejściu do niego zajmujemy wolne miejsce, a po chwili „bileciarz” do nas sam podejdzie i zapyta nas o to dokąd jedziemy (w zależności od tego dostaniemy odpowiedni bilet).

 

UWAGA:  Od niedawna bilety na część można również zakupić na stronie przewoźnika -> klik.

 

Pamiętajmy, że rozoczynając drogę z pierwszego przystanku, głównego przystanku, bilet musimy kupić w kasie biletowej. Jeżeli wyruszamy z większym bagażem, należy go schować do luku bagażowego w autokarze.

 

Wysiadanie z autokaru - gdzie jest nasz przystanek?

 

Jadąc pierwszy raz autokarem po Krecie, możemy mieć obawy odnośnie tego, gdzie mamy wysiąść. Należy je rozwiać, gdyż kierowcy autokarów oraz osoby sprzedające w nich bilety są bardzo pomocne. W większości przypadków kierowca sam głośno wywołuje nazwę przystanku , do którego się zbliża ( a te nie noszą nazw własnych samych w sobie, są to nazwy albo miast, albo większych hoteli, które znajdują się w pobliżu itp. ). Jeżeli jednak mimo wszystko  chcemy mieć pewność, że trafimy do odpowiedniego miejsca, możemy podejść do kierowcy i poprosić go, aby powiedział nam kiedy mamy wyjść, kiedy będzie nasz przystanek. Dla kreteńskich kierowców nigdy nie jest to problemem, są do tego przyzwyczajeni. 

 

WAŻNA INFORMACJA

Wybierając się w dłuższą podróż KTEL’em, musimy znać ostatnie godziny odjazdów autobusów, gdyż po tych godzinach jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Poniżej zostały podane ostatnie godziny odjazdów z oraz do największych miast Krety.

 

Chania -> Rethymno ODJAZD GODZINA 22:45

Chania -> Heraklion ODJAZD GODZINA 22:45

Rethymno -> Chania ODJAZD GODZINA 24:00

Rethymno -> Heraklion ODJAZD GODZINA 22:15

Herakion -> Rethymno/ Chania ODJAZD GODZINA 22:45

 

Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj.

 

Poniżej znajdują się numery telefonów na odpowiednie dworce KTEL’a  :

CHANIA

Informacja:  +30 2821093052

Biuro rozkładów jazdy: +30 2821091288

Przechowywalnia bagażu: +30 2821097497

Biuro biletów/kasa: +30 2821093306

RETHYMNON

Biuro: +30 2831022785

Informacja: +30 2831022212

Przechowywalnia bagażu: +30 2831022659

HERAKLION

Biuro: +30 2810221765

Przystanek autobusowy KTEL'a

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl