Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>CO WARTO WIEDZIEĆ JADĄC NA KRETĘ  >>>TRANSPORT I KOMUNIKACJA  >>>Prowadzenie samochodu na Krecie 

Prowadzenie samochodu na Krecie

Jazda samochodem po Krecie sprawia niesamowicie dużo frajdy. Jest płynna, szybka i urozmaicona wspaniałymi widokami za oknem, a jest co oglądać. Urokliwe zatoczki, plaże, niesamowite przestrzenie oraz bliskie sąsiedztwo morza i wysokich gór powoduje, że czas spędzony za kierownicą mija szybko, a co chwilę odczuwa się potrzebę zatrzymania się, żeby zrobić zdjęcie.

Ze wschodu na zachód, w północnej części wyspy prowadzi tzw. nowa droga narodowa. Odcinki, które znajdują się przy Chanii, Rethymno i Heralionie zostały zaktualizowane do standardu autostrady i noszą nazwę A90.

 

Drogi prowadzące z północy na południe wyspy są węższe, ale w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu bez najmniejszych problemów można dostać się na południe wyspy. 

Znaki drogowe są zawsze dwujęzyczne – po grecku i po angielsku.

 

Ważne informacje

Ruch na wyspie: Ruch na Krecie, jak i w całej Grecji, jest prawostronny.

Prawo jazdy: Nie jest wymagane prawo jazdy międzynarodowe, wystarczy polskie.

Pasy bezpieczeństwa: Kierowca oraz wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte w trakcie jazdy (mandat za brak zapiętego pasa bezpieczeństwa wynosi 300euro).

Telefon i GPS: Używanie telefonów w trakcie jazdy jest zabronione, GPS można używać swobodnie

Limit alkoholu: Dla kierowców posiadających prawo jazdy 2 laty i więcej, dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0.5 mg/ml, dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej - 0.2 mg/m.

Dzieci: W wieku 10lat i mniej, nie mogą siedzieć z przodu samochodu.

Foteliki dziecięce: Dzieci do lat 3 muszą podróżować w foteliku dziecięcym, dzieci  w wieku  3 – 11 lat, mierzące 135cm i mniej wzrostu, muszą podróżować w foteliku dziecięcym lub podstawce.

 

Mandaty w Grecji są wysokie, dlatego też, jak i również ze względu na bezpieczeństwo, radzimy przestrzegać przepisów drogowych.

 

Parkingi

Parkowanie samochodu jest dozwolone na większości ulic w miastach (chyba, że znaki wskazują inaczej), ale ciężko jest znaleźć wolne miejsce. Dlatego nie zalecamy parkowania samochodu w centrum. W niektórych miejscach w ścisłym centrum parkowanie jest płatne (bilety parkingowe do nabycia w kioskach lub opłatę należy uiścić w parkometrze).

Więcej na temat gdzie zaparkować samochód w poszczególnych miastach w zakładce przewodnik.

Paliwo:

Jeżdżąc po Krecie należy pamiętać o tym, że stacje benzynowe nie są otwarte 24h/dobę jak w Polsce, a zamykane są o 21:00 lub 22:00. Jednakże w każdym mieście, w razie czego, otwarta jest jedna „dyżurująca” stacja, na której można zatankować samochód.

Na stacjach benzynowych nie ma samoobsługi i tankuje się na ilość euro, a nie na litry chyba, że tankuje się do pełna (full). Samochód tankuje się nie wychodząc z samochodu, nawet rachunek podaje pracownik stacji.

Porady praktyczne:

Jazda samochodem po Krecie wymaga przyzwyczajenia, ale bardzo szybko daje dużo radości i staje się banalnie prosta.

 

  • Na Krecie istnieje zwyczaj wyprzedzania „na trzeciego” (szczególnie widoczny na głównej drodze narodowej). Kiedy widzi się w lusterku szybko jadący z tyłu samochód, należy zjechać maksymalnie na prawą stronę (na pobocze), by umożliwić mu płynne wyprzedzanie. Ogólnie rzecz ujmując, najlepiej jechać (oczywiście jeżeli taka możliwość jest) z linią pobocza pomiędzy kołami. Na początku zwyczaj ten wydaje się to Polskiemu kierowcy dziwny, ale zdecydowanie poprawia on płynność jazdy ( za przekroczenie pobocza na Krecie, nie dostanie się mandatu).
  • Nie można zatrzymywać auta na poboczu, ponieważ używany jest on jako pas ruchu. Do zatrzymywania się służą specjalne zatoczki, które na szczęście zostały wybudowane w miejscach, gdzie warto się zatrzymać - chociażby na zdjęcia.
  • Należy pamiętać o tym, że greccy kierowcy nie zawsze używają migaczy.
  • Jeżeli droga na skutek opadów deszczu (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko) jest mokra, należy bardzo zwolnić, ponieważ momentalnie robi się bardzo ślisko (do asfaltu dodawane jest szkło, żeby nie robiły się koleiny).
  • Światła awaryjne włącza się np. przy cofaniu, przy parkowaniu na ulicy w mieście (np. przed kioskiem), ogólnie Kreteńczycy parkują gdziekolwiek i jakkolwiek, w myśl tylko jednej zasady - trzeba zostawić tyle miejsca na jezdni, żeby ewentualnie przejeżdżający autobus nie miał problemów z przejechaniem.
  • Jeżdżąc w mieście, należy zwrócać szczególną uwagę na motorowerzystów i motocyklistów, którzy jężdżą dookoła samochodu, niekoniecznie zważając przy tym na przepisy ruchu drogowego.
  • Wokół dróg pasą się kozy (biegają swobodnie), na które trzeba uważać
  • Nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień.
  • Na głównej drodze narodowej często można spotkać oznaczenia o fotoradarach i maszty fotoradarów. Fotoradary tak jak szybko zostały postawione, tak szybko zostały potem zniszczone przez lokalnych mieszkańców, więc nie należy się ich obawiać, natomiast należy uważać na Skody Octavia I (w szczególności w kolorze białym) zaparkowane na poboczu, ponieważ właśnie one pełnią rolę „mobilnych fotoradarów” na Krecie. Zdarza się również spotkać patrol policyjny z tradycyjnym radarem.
  • Mapa drogowa, którą dostaniecie przy wypożyczeniu samochodu, w zupełności wystarcza do poruszania się po wyspie. Brązowe drogowskazy wskazują: stanowiska archeologiczne, pomniki przyrody, zabytki i inne warte zobaczenia miejsca. GPS nie jest potrzebny, natomiast każda wypożyczalnia ma je, za dodatkową opłatą, na stanie.
Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl