Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KRECIE   >>>HISTORIA I KULTURA KRETY  >>>OLIWA 

Oliwa

 

Mawia się, że oliwa produkowana na Krecie należy do jednej z najlepszych (choć Kreteńczycy twierdzić będą, że z pewnością jest ona najlepsza ;) ) na całym świecie.

Faktem jest to, iż to właśnie kreteńska oliwa zbiera na licznych konkursach wiele cennych i prestiżowych nagród, między innymi za swoją jakość, niepowtarzalny smak oraz…zbawienny wpływ na zdrowie.

 

 

Powszechnie wiadomo, iż kuchnia kreteńska jest bardzo zdrowa, głównie z względu na to, że w jadłospisach wyspiarzy pojawia się bardzo dużo ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz owoców morza.  Kreteńczykom nie są również obce warzywa i owoce spożywane na różne sposoby, ale przede wszystkim podawane w świeżej postaci. Jednak to, co głównie sprawia, że Kreteńczycy są jednym z najdłużej żyjących narodów na świecie (średnia długość życia w 2010 roku wynosiła 80lat!), to przede wszystkim oliwa!

Oliwa w Grecji i na Krecie obecna jest w kuchni niemal na każdym kroku. Dodawana jest do sałatek, do wypieku deserów, dipów, sosów oraz jako przysmak sam w sobie. Obowiązkowo w każdej tawernie znajduje się pojemnik z solą, pieprzem, octem i oczywiście – oliwą.

 

Najprostszy (a naszym subiektywnym zdaniem i najsmaczniejszy) sposób na skosztowanie oliwy, to nalanie jej na talerz, dodanie ociupiny pieprzu oraz soli, a następnie maczanie w niej chleba. Mając dobrą oliwę gwarantujemy, że przystawka ta - mimo swojej prostoty, będzie jedną z Waszych ulubionych.

 

Co jest zatem takiego szczególnego w kreteńskiej oliwie?

Najlepsza oliwa pochodzi z pierwszego tłoczenia - na zimno, co oznacza, że tłoczona jest w temperaturze nieprzekraczającej 33°C, nie później niż trzy dni po zbiorze. Najlepsza oliwa powstaje wtedy, gdy tłoczenie odbywa się tego samego dnia co zbiór. Według dzisiaj używanej terminologii (pochodzącej z języka angielskiego) oliwę dzieli się na:

 

  • Extra Virgin (stopień kwasowości nie może być większy niż 0,8%)
  • Virgin (stopień kwasowości nie może być większy niż 1,5%)
  • Ordinary (stopień kwasowości nie może być większy niż 2%)

 

Najlepsza oliwa to ta, która zalicza się do pierwszego opisanego typu, czyli Extra Virgin. Tego rodzaju oliwy jest na Krecie bardzo dużo, jednak Keta ma również tę przewagę nad innymi regionami basenu Morza Śródziemnego, że można tu wybierać spośród oliw, których stopień kwasowości jest wyjątkowo niski - a im niższy, tym lepiej dla nas.

Statystyczny Kreteńczyk spożywa rocznie ok. 30l oliwy, co czyni mieszkańców wyspy światowymi rekordzistami. Mówią oni, że to właśnie oliwie zawdzięczają dobrą kondycję, ponieważ oliwa ma bardzo dobry wpływ na serce i zapobiega chorobom wieńcowym, co potwierdzają oficjalne statystyki. Odsetek osób po zawale jest na Krecie bardzo niski.

 

Osoby obawiające się zakrzepicy, kreteńską oliwę polubią nie tylko ze względu na jej smak, ale również na jej bogatą zawartość kwasów alfa-linolenowych. Czym są owe tajemnicze kwasy? To również kwasy wielonienasycone omega 3, których to dodatkową właściwością jest wpływ na funkcjonowanie płytek krwi  mających zdolność do koagulacji krwi, czyli innymi słowy, do zlepiania się mniejszych cząstek w większe zespoły.

 

Oliwa ma jeszcze wiele innych, drogocennych właściwości. Ten cenny tłuszcz bogaty jest w antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami, które stały się bardzo popularne  w ostatnich latach przede wszystkim dlatego, że zwiększają odporność człowieka, tym samym chroniąc przed zachorowaniem na nowotwór. Ich spożywanie uchroni nas również przed różnymi infekcjami oraz zakażeniami.

Wiemy już, jakie jest zastosowanie oliwy i jak bardzo jest ona zdrowa, ale jak tak właściwie wygląda przemiana oliwki w olej…?

Wielkie przetwórnie oliwek na Krecie są dosyć liczne, a rozpoznać można je przede wszystkim po specyficznym zapachu, który od nich dochodzi.

 

Jak wygląda sam proces pozyskiwania oleju?

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie oliwek, które pozbawia się wszystkich gałęzi, listków, łodyżek, oliwki są również myte, żeby ewentualne pestycydy zostały z nich usunięte.

Oczyszczone już oliwki mielone są na pastę a następnie jeszcze bardziej miksowane tak, aby wydostać z nich olej.

Kolejnym krokiem jest odseparowanie za pomocą prasy, oleju od miąższu, by potem za pomocą wirówki oddzielić olej od wody.

Teraz następuje przetwarzanie uzyskanego oleju poprzez jego oczyszczanie oraz usuwanie nieprzyjemnej woni. Ma to na celu usuniecie kwasowości oraz dodanie smaku oliwie.

Przedostatnim krokiem jest rozlanie oliwy do odpowiednich butelek – mogą być one wykonane z plastiku lub z metalu.

Ostatni krok – konsumowanie przepysznej oliwy :)

 

Ze względu na to, iż pod wpływem światła oraz ciepła oliwa utlenia się oraz jełczeje, pamiętajmy o tym, żeby zawsze przechowywać ją w ciemnych butelkach, najlepiej w ciemnej szafce.

 

Jeżeli jesteśmy już w posiadaniu pysznej oliwy, możemy jej smak trochę urozmaicić za pomocą bardzo prostego sposobu. Oliwę taką przelewamy do małej butelki  (również ciemnej), a następnie do środka dajemy ulubione zioła w gałązkach. Może być to tymianek, rozmaryn, możemy też stworzyć oliwę czosnkową – pełna dowolność :)

 

Nie jest również tajemnicą, że i Greczynki kochają oliwę ze względu na jej właściwości pielęgnacyjne. Z  cennej oliwy od lat produkuje się kosmetyki, które można dzisiaj nabyć niemal w każdym sklepie kosmetycznym, jednak wiele greckich kobiet sądzi, że najlepszym kosmetykiem jest oliwa sama w sobie. Widząc silne i błyszczące włosy mieszkanek Hellady, jak najbardziej można się z tą teorią zgodzić.

Oliwę można stosować jako balsam do ciała, ale również jako odżywkę do włosów.

 

Domowy sposób na odżywkę do włosów z oliwy z oliwek

1. Wlewamy oliwę do ½ kubka, następnie podgrzewamy ją 15-20 sekund w mikrofalówce ( aż będzie ciepła.

2. Okrywamy ramiona ręcznikiem lub innym materiałem, żeby nie poplamić ubrań.

3. Nabieramy oliwę na środek dłoni a następnie wmasowujemy ją we włosy, pasmo po paśmie. Osoby, które mają suche włosy oraz suchą skórę, mogą oliwę wmasować w skórę głowy oraz we włosy od ich nasady, osoby z przetłuszczającymi się włosami  powinny wcierać oliwę we włosy od ich ½ długości.

4. Nasmarowane już oliwą włosy wkładamy w czepek kąpielowy (jeśli go nie mamy, możemy posłużyć się folią spożywczą a następnie ręcznikiem, robiąc z niego turban).

5. Przez pół godziny trzymamy całość na włosach, obowiązkowo w tym czasie robiąc coś relaksacyjnego :)

6. Dokładnie zmywamy oliwę z włosów za pomocą szamponu, na koniec nakładamy naszą ulubioną odżywkę.

 

Po stosowaniu takiej oliwkowej terapii regularnie, po paru tygodnich zobaczymy znaczna poprawę kondycji naszych włosów.

 

Osobiście polecamy 2 równie popularne metody stosowanie oliwy z oliwek w celach kosmetycznych - tzw. OCM oraz olejowanie włosów

Pierwszy skrót to 'oil cleaning method', czyli oczyszczanie twarzy za pomocą...oleju właśnie. Metoda ta opiera się na założeniu, że tłuszcze najpiej rozpuszczają...tłuszcze. O nie byle jaki olej jednak chodzi, a o związek oleju rycynowego  (który ma właściwości przeciwzapalne) + oleju bazowego, który stanowi 70-90% całości.

Olej bazowy, to właśnie oliwa z oliwek, którą z całego serca polecamy. Wystarczy wymieszać olej rycynowy z oliwą, można to zrobić w specjalnym pojemniczku (świetnie spisuje się 100ml opakowanie z pompką, do kupienia w znanym sklepie kosmetycznym) i sięgąć po tę mieszankę, kiedy tylko będzie się chciało.

 

JAK STOSOWAĆ

Olejek stosujemy zamiast standardowego środka do oczyszczania twarzy, który w swoim składzie ma zazwyczaj wiele składników, które nie wpływają dobrze na stan naszej skóry.

Olejek rozgrzewamy w dłoniach, a następnie nanosimy na twarz i ją zaczynamy masować. Po dokładnym masażu dobrze jest ogrzać twarz, dzięki czemu otworzymy pory.

Do tego posłuży szmatka bawełniania, ściereczka muślinowa lub z mikrofibry, taka jak ta - KLIK

Wystarczy zamoczyć ją w ciepłej wodzie, wycisnąć i przyłożyć na twarz, uzyskamy efekt szybkiej parówki. Czynność należy powtórzyć 2-3 razy, by po ostatnim przyłożeniu ściereczki do twarzy, zacząć delikatnie usywać to, co na nią nanieśliśmy. 

W tym momencie szmatkę dobrze jest zmoczyć w zimnej wodzie, dzięki czemu zamknięmy otwarte wcześniej i oczyszczone pory skóry.

Dzięki stosowaniu metody OCM, skóry nie jest pozbawiana naturalnej ochrony, a zarazem jest dokładnie oczyszczona i nawilżona. Więcej o samej metodzie można poczytać na wielu stronach w internecie.

 

 

OLEJOWANIE WŁOSÓW

 

Olejowanie włosów to kolejna metoda, dzięki której włosy Greczynek są tak silne i lśniące.

Zabieg jest niezwykle prosty i łatwy, choć istnięją jego różne wersje, sposoby i metody używania różnych olejów. Tym, który cieszy się największą metodą, jest oczywiście dobra oliwa z oliwek.

 

NA CZYM OLEJOWANIE POLEGA?

 

Polecamy jego najłatwiejszą odmianę - olejowanie włosów na sucho.

Przed planowanym myciem włosów - jeśli myjemy je rano, jak najbardziej można olejować włosy wieczorem przed pójściem spać, nalewamy do ręki łyżkę oliwy z oliwek, rozgrzewamy ją i wcieramy w rozczesane włosy. Tak, żeby oliwa pokryła je możliwie na całej długości, chociaż i tak nie każde pasmo będzie nią obklejone. Następnie włosy można zapleść w warkocz lub koczek i pozostawić na jakiś czas (minimum pół godziny). 

Następnie normalnie myjemy włosy szamponem i suszymy jak zawsze.

Przy regularnym powtarzaniu zabiegu, włosy powinny się stać mocne, zdrowe i błyszczące.

O tej metodzie również można znaleźć dużo informacji w internecie. 

 

 

Jak więc widać, oliwa z oliwej ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w kuchni, ale i kosmetyce. Wprowadzenie jej na stałe do naszego jadłospisu, do czego zachęcmy, da nam wiele korzyści.

 

Jeśli macie swoje ulubione sposoby  na wykorzystanie oliwy z oliwek, piszcie na [email protected]

Booking.com
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl